LXI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Pola Negri – gwiazda międzywojennej kinematografii

LXI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Pola Negri – gwiazda międzywojennej kinematografii

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Niewątpliwie Pola Negri (właść. Apolonia Chałupiec) jest jedną z najbardziej znanych postaci wywodzących się z naszego regionu. Była gwiazdą filmową światowego formatu. Jej spektakularna kariera, będąca niewątpliwie zasługą ciężkiej pracy i talentu scenicznego, do dziś inspiruje. W szczycie swojej kariery stała się, kimś w rodzaju celebrytki. Rzesze wielbicieli – kinomanów śledziło jej karierę i „ploteczki” z życia prywatnego. W arkana tej szalenie niezwykłej postaci wprowadzi nas znawca tematu prof. Mariusz Guzek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Po zakończeniu prelekcji odbędzie się pokaz, pełnometrażowego filmu niemego z Polą Negri w roli głównej. Jest to jednocześnie niepowtarzalna okazja do tego, aby obejrzeć projekcję ze specjalnie na tę okazję przygotowanym polskim tłumaczeniem i żywym akompaniamentem. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, gdyż o tym filmie mowa, jest to jeden z pierwszych filmów pełnometrażowych z Polą Negri w roli głównej. Wyreżyserował go w 1918 roku niemiecki reżyser Eugen Illes. Rola tytułowej „Mani” utorowała Poli Negri drogę do kariery w Niemczech, które w latach 20. XX wieku stały się europejską stolicą. W roli akompaniatora wystąpi: Kacper Kasprzak.

Serdecznie zapraszamy

Kiedy: 27 października 2022 (czwartek) godz. 18:00

26 października 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7187085

Skip to content