LMK realizuje projekt “Wspólna przeszłość kluczem do przyszłości”

LMK realizuje projekt “Wspólna przeszłość kluczem do przyszłości”

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku

W III Liceum Ogólnokształcącym  im. M. Konopnickiej we Włocławku cyklicznie od 2016 roku realizowany jest projekt edukacyjny poświęcony historii państwa polskiego i jego stosunków z innymi państwami od czasów I wojny światowej do czasów współczesnych.

Tym razem edycja projektu edukacyjnego w 2022 r.  przebiega pod hasłem „Droga Polski do niepodległości – romantyzm czy pozytywizm?”

Uczniowie biorą udział w prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez pracowników instytucji naukowych, a punktem kulminacyjnym realizacji projektu jest dyskusja panelowa w formie debaty oksfordzkiej, w której komisja ekspertów wyłania najlepszych mówców.

W styczniu młodzież wysłuchała prelekcji dotyczących zagadnień związanych z historią Polski w XIX i XX wieku oraz prelekcji o Marii Konopnickiej w związku z uznaniem przez Sejm RP roku 2022 rokiem patronki szkoły:

  • Powstanie styczniowe na Kujawach – ten temat zaprezentował dr Tomasz Wąsik kierownik Muzeum Historii Włocławka.
  • Zagadnienia związane z Romanem Dmowskim i Józefem Piłsudskim przybliżył mgr Mirosław Sprenger pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Bydgoszczy.
  • Dr Ireneusz Koepke, wykładowca Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku przedstawił spór o powstania narodowe w XIX wieku – Bić się czy nie bić?.
  • Postać patronki szkoły Marii Konopnickiej zaprezentował nauczyciel LMK dr Miłosz Kłobukowski.

 

Uczestnikami tego przedsięwzięcia byli uczniowie i nauczyciele włocławskich szkół średnich: Zespołu Szkół Katolickich, IV Liceum im. K. K. Baczyńskiego, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Liceum Marii Konopnickiej.

Finał projektu odbędzie się 10 lutego 2022 r.

Projekt edukacyjny „Wspólna przeszłość kluczem do przyszłości” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Włocławek, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Kujawsko – Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

Przedsięwzięcie wspierają instytucje o charakterze naukowo – kulturalnym, bez pomocy których realizacja projektu nie byłaby możliwa. Należą do nich: Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku, Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, Włocławskie Towarzystwo Naukowe, Oxford School Centrum Nauki Języków Obcych, Centrum Kultury Browar B oraz Muzeum Historii Włocławka.

Koordynatorzy projektu: Agnieszka Kołosowska i Monika Mróz

 

 

Źródło: facebook.com/IIILOWloclawek

Fot. facebook.com/IIILOWloclawek

28 stycznia 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337252

Skip to content