Listopad w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

zdjęcia rąk osoby, która szydełkuje, przed nią na stole inne robótki oraz broszurki ze wzorami do szydełkowania

Listopad w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zaprasza do udziału w wydarzeniach zaplanowanych na listopad oraz prezentuje swoją ofertę edukacyjną.

4 listopada, sobota, godz. 9.00-12.00: Jarmark żywności ekologicznej
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN.

5 listopada, niedziela, godz. 13.00-14.30
Pamiątka Reformacji – wykład

Podczas spotkania z ks. Michałem Walukiewiczem, proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, uczestnicy wysłuchają opowieści o jednym z najważniejszych świąt w kościołach protestanckich. Jest to wspomnienie ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. Marcina Lutra, 31 października 1517 r. w Wittenberdze. Nasz gość przybliży, również temat obchodów Pamiątki Umarłych, święta przypadającego w kalendarzu świąt ewangelickich 1 listopada. OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE. Bilet: 10zł/os.

18-19 listopada, sobota-niedziela, godz. 10.00-15.00
SZYDEŁKO – warsztaty rękodzielnicze

Zima za pasem a na zimowe chłody nie ma jak samodzielnie wydziergane czapki, szale czy chusty. Samo robienie na szydełku, w długie jesienne wieczory, jest zajęciem bardzo relaksującym i odprężającym, nie wspominając o ogromnej satysfakcji ze stworzenia robótki według własnego projektu. Stąd nasza warsztatowa propozycja – dwudniowe spotkanie przeznaczone dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkiem. Na zajęciach nauczymy Was, jak nabierać oczka, przerabiać je prostymi ściegami i jak zakończyć robótkę. W planach mamy wykonanie prostej torby na pasku. Zapewniamy wszystkie potrzebnemateriały.

Miejsce: OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE, ul. Mennonitów 14.
Koszt udziału: 60 zł. Liczba miejsc ograniczona.
Bilety w kasie lub online: www.bilety24.pl
Kontakt: tel. 690 635 561, e-mail: ope@etnomuzeum.pl

 19 listopada, niedziela, godz. 12.00 – 14.00

RegeneracJA – 9. spotkanie wytchnieniowe dla kobiet.

W listopadzie ponownie spotkamy się na wystawie „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”. Tym razem po to, aby niespiesznie i uważnie poznawać niezwykłe cykle fotografii, asamblaże, fotokolaże i filmy neoawangardowego artysty. Skupiając się na detalach i poszczególnych warstwach wizualnych prac, dowiemy się czym jest tytułowa fotozofia. Obejrzymy również autorską kolekcję sakralnych obrazów i świeckich monideł, które dawniej zdobiły wnętrza wiejskich izb. Na koniec zrelaksujemy się w przestrzeni ekspozycji, dla chętnych na matach i pod kocykami. Prowadzenie: Olga Kwiatkowska.

Miejsce: Arsenał, Ip. (bez windy) – zbiórka przy kasie Muzeum.
Bilety: 4 zł /os. do nabycia w przedsprzedaży od wtorku 14 listopada (również online) oraz w dniu imprezy w kasie Muzeum
Liczba miejsc ograniczona

23 listopada, czwartek, godz. 18.00-20.30
Seans filmu „Wielebny W.”, reż. Barbet Schroeder

Podczas kolejnego spotkania z cyklu ETNOspojrzenie uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film pt. „Wielebny W.” w reżyserii Barbet Schroedera z 2016 roku. Dokument opowiada o nieznanym obliczu buddyjskiej Mjanmy (Birmy), gdzie szanowany mnich, Wielebny Wirathu, nawołuje do nienawistnych antymuzułmańskich działań doprowadzając do etnicznych czystek. W spotkaniu towarzyszyć nam będzie prof. Michał Lubina, politolog, specjalista ds. współczesnej Mjanmy oraz wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po seansie odbędzie się dyskusja wokół filmu. Czas trwania filmu: 100 minut.

Miejsce: Sala widowiskowa Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Bilety: normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł | Liczba miejsc ograniczona

24 listopada, piątek, godz. 10.00 – 11.30
Etnowyprawka Malucha: Kolory!

Zajęcia z cyklu adresowanego do małych dzieci (od 6 m-cy do 3 lat) i ich opiekunów. W listopadzie, kiedy jest szaro i melancholijnie, zajrzymy na wystawę „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”, w trakcie spaceru będziemy poszukiwać kolorów. W sali edukacyjnej sprawdzimy natomiast jak można się bawić kolorowymi, tradycyjnymi zabawkami, sprawdzimy też jakie mamy barwy głosów. Na koniec poeksperymentujemy z białą masą nieniutonowską, prześledzimy jak za pomocą naturalnych barwników możemy zmieniać jej kolor. Prowadzenie: Olga Kwiatkowska. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, warto zabrać odzież na przebranie dla dziecka i dorosłego.

Miejsce: Arsenał i sala edukacyjna Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Bilety: 30 zł (dziecko + 1 opiekun), zapisy od 14 do 22 listopada, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl z dopiskiem: etnowyprawka.

26 listopada, niedziela, godz. 11.00 – 12.30
Etnoigraszki: Cyrkowe sztuczki

Cykl rodzinnych imprez umuzykalniających. Listopadowe spotkanie oparte na zabawach wiejskich i miejskich dzieci osnujemy wokół niezwykłych umiejętności i sztuczek. Zapewniamy dużą dawkę ruchu, rytmu, śpiewu i uśmiechu. Prowadzenie: Marta Domachowska. Z nami można się pobrudzić, warto „mieć na przebranie”.

Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu/ Pawilon wystawowy – zbiórka przy kasie Muzeum. Bilety: os. dorosła – 15 zł, dziecko – 10 zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 30 zł do nabycia w przedsprzedaży od 21 listopada (również online) oraz w dniu imprezy w kasie Muzeum | Liczba miejsc ograniczona

MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU 

DLA PRZEDSZKOLI

Tradycja w małym paluszku
Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat). Spotkanie z elementami tradycji, zgodnie z porą roku i kalendarzem świąt. Materiały zapewnia organizator. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników)

DLA SZKÓŁ

Tradycja w garści: Sztuka-nie-sztuka

Warsztaty dla grup w wieku szkolnym na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…”. Uczestnicy poznają najważniejsze cechy sztuki ludowej. Udadzą się z wizytą do artysty fotografa i kolekcjonera, któremu poświęcona jest wystawa czasowa „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”. Własnoręcznie wykonają pracę plastyczną inspirowaną sztuką nieprofesjonalną. Materiały zapewnia organizator. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).

 W poszukiwaniu lepszego życia

Warsztaty dla starszych grup w wieku szkolnym na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…” na temat migracji. Uczestnicy pracując z materią ekspozycji, a także archiwalnymi listami migrantów i tekstami z prasy, dowiedzą się dokąd i dlaczego migrowali chłopi z ziem polskich pod koniec XIX i na pocz. XX wieku, jak wyglądała ich podróż, co ze sobą zabierali, a także jak wyglądało ich życie w nowych miejscach, co zyskiwali, a co tracili. W drugiej części spotkania tworząc kolaże o migracji, zastanowimy się jakie podobieństwa i różnice dostrzegamy między dawnymi i współczesnymi migracjami.

Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).

O lnie, płótnie i koszuli (do 17 listopada)

Spotkanie dotyczące tradycyjnych sposobów uprawy i obróbki lnu. Uczestnicy próbują swoich sił w pracy za pomocą dawnych narzędzi np. kijanki, dzierzgonia, cierlicy. Miejsce: sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).

W dawnej szkole wiejskiej

Uczestnicy poznają życie swoich rówieśników sprzed ponad stu lat. Próbują pisania stalówką w obsadce, użycia tabliczek łupkowych oraz liczenia na liczydle.

 Patroni szczęśliwej miłości

Uczestnicy (od 4 kl. szkoły podstawowej) zapoznają się z ludową tradycją wróżb matrymonialnych. Dowiadują się w jakich sprawach nasi przodkowie zwracali się do św. Katarzyny i św. Andrzeja, a także biorą udział we wspólnej zabawie w odgadywanie przyszłości.

Technika w domu 100 lat temu

Uczestnicy poprzez aktywne zwiedzanie poznają dawne wiejskie udogodnienia techniczne. Dowiadują się jak nasi przodkowie przygotowywali posiłki, prali ubrania i oświetlali swoje domy. Park Etnograficzny/wystawa stała. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).

DLA GRUP

Z tradycją za pan brat: Sztuka-nie-sztuka

Warsztaty dla osób dorosłych na wystawie stałej „Tajemnice codzienności…”. Uczestnicy poprzez przykłady sztuki ludowej, poznają jej genezę, charakterystykę i symbolikę. Udadzą się również z wizytą na wystawę czasową „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”, gdzie zobaczą przykłady sztuki nieprofesjonalnej ze zbiorów artysty. Grupa podejmie refleksję nad procesem przetwarzania dziedzictwa za pomocą współczesnych form przekazu. Na końcu uczestnicy wykonają asamblaż inspirowany wystawą. Koszt udziału: 20 zł/os.

100 lat temu na wsi

Impreza rekreacyjno-edukacyjna. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy „Tajemnice codzienności…” lub Parku Etnograficznego i praktyczne elementy warsztatowe. Bilet: 25 zł/os. | z poczęstunkiem 32 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).

Muzeum-panaceum

Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+. Tematyka ustalana przy zgłoszeniu. Bilety: 10 zł/os.

 Spotkanie z polską kulturą ludową (ENG)

Impreza rekreacyjno-edukacyjna dla grup obcokrajowców i mieszanych. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy „Tajemnice codzienności…” lub Parku Etnograficznego w Toruniu i praktyczne elementy warsztatowe. Bilet: 30 zł/os. | z poczęstunkiem 37 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).

OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE

DLA PRZEDSZKOLI

Mali osadnicy

Spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym to połączenie zwiedzania olenderskich zagród z działaniami twórczymi, elementami prac gospodarskich i zabawami związanymi tematycznie z daną porą roku. Listopad spędzimy pod znakiem światła i ciepła, dowiemy się jak mieszkańcy zagrody z Niedźwiedzia radzili sobie bez elektryczności i centralnego ogrzewania oraz samodzielnie wykonamy świeczki z wosku pszczelego. Koszt: 16 zł/os., dzieci powyżej 4 lat, grupy do 30 os. Kontakt: tel.: 690 635 561, e-mail: ope@etnomuzeum.pl

 DLA SZKÓŁ

Jesienne ciemności

Podczas spotkania spróbujemy wcielić się w rolę dawnych gospodarzy. Dowiemy się jak poradzić sobie, kiedy w domu brak elektryczności i centralnego ogrzewania. Odwiedzimy zagrodę z Niedźwiedzia i sprawdzimy jakie prace wykonywali mieszkańcy w długie listopadowe wieczory i co koniecznie trzeba było przygotować aby zabezpieczyć się przed nadchodzącą zimą. Poznamy różne sprzęty i akcesoria związane z oświetleniem i ogrzewaniem oraz samodzielnie wykonamy świece z pszczelego wosku.

 Adwent – czas przygotowań (od 15 listopada)

W drugiej połowie listopada opowiemy o Adwencie i o tym jak czas ten obchodzony był u katolików i protestantów. Dowiemy się jak wyglądały przygotowywania do świąt Bożego Narodzenia u bogatych gospodarzy w zagrodzie z Kaniczek. Sprawdzimy jak sprzątano i prano bez użycia dzisiejszych środków czyszczących oraz jaki był podział prac i obowiązków wśród mieszkańców zagrody. Samodzielnie wykonamy wieńce adwentowe.

Bilety: 10 zł/os., grupa do 30 os. Zapisy: tel.: 690 635 561, e-mail: ope@etnomuzeum.pl

ARANŻACJE

Jesień w zagrodzie. Babska robota – szycie, tkanie i obróbka lnu – zagroda z Niedźwiedzia (do 19.11.)

A gdzie jest zdjęcie babci Gertrudy, czyli porządki w rodzinnych fotografiach – zagroda z Kaniczek (do 19.11.)

 

3 listopada 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7023455