Linoryty z Vlasenicy

Linoryty z Vlasenicy

Czarno-biała kolekcja linorytów z Vlasenicy (Bośnia i Hercegowina) roztacza opowieść o tradycji, kulturze, ludności Półwyspu Bałkańskiego. Pokazane na wystawie wypukłodruki pochodzą ze Szkoły Podstawowej „Vuk Karadžic”. Szkoły z tradycjami nie tylko plastycznymi, ale również sportowymi, matematycznymi. Realizacje linorytnicze były wielokrotnie nagradzane na organizowanych przez toruńską galerię konkursach graficznych. Tematycznie w linorytach pokazanych na wystawie dominuje człowiek i natura. Wszystko spaja na pierwszy rzut oka podobna konwencja; sposobu cięcia w płycie linoleum, sposobu pokazania postaci, przyrody, zwierząt. Dzięki temu zabiegowi oglądający wystawę może mieć wrażenie, że jest w centrum „dziania się” jednej historii ukazanej w niemalże stu odsłonach. Wyznacznikami stylu linorytów z Vlasenicy jest traktowanie sylwetowo postaci oraz ważniejszych elementów budujących przestrzeń w realizacji. Sylwecie towarzyszy linia opowiadająca o przedstawianej postaci, charakteryzująca jej strój, wygląd, wydobywająca i podkreślająca detale architektury, pejzażu. W drobiazgowych opowiadaniach autorzy skupiają się na precyzyjnym oddaniu struktury elementów składających się na kompozycję i szczelnie wypełniających przestrzeń grafiki.

Przyzwyczajonych odbiorców do oglądania wystaw tętniących kolorem zapraszamy na odbycie mocno narracyjnej czarno-białej podróży do Bośni i Hercegowiny pokazanej oczami uczniów Szkoły Podstawowej „Vuk Karadžic” z Vlasenicy.

Zapraszamy do oglądania wystawy w filii galerii: 13 kwietnia – 8 maja 2018 r.

FILIA GALERII: ul. Kościuszki 41/ 47, 87-100 Toruń

Zdjęcie główne: NIKOLINA STOJISIC, lat 13, Vlasenica BOŚNIA I HERCEGOWINA

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7013455