Letnie spotkania z archeologią

Letnie spotkania z archeologią

Muzeum Okręgowe w Toruniu - logoMuzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza najmłodszych na “Letnie spotkania z archeologią“. Zajęcia prowadzone będą w siedzibie Działu Archeologii przy ul. Św. Jakuba 20A. W związku z procedurami związanymi z pandemią COVID-19 ilość miejsc na każde zajęcia jest ograniczona do 8 osób. Dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w Dziale Archeologii muzeum (od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-15:00), tel. 56 660 56 56 i 56 660 56 59 lub internetowo na adres: da@muzeum.torun.pl.

Opłata za udział w zajęciach – bilet edukacyjny – 9 zł (bilet należy zakupić w kasie któregokolwiek z oddziałów muzeum: Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą). W budynku przy ul. Św. Jakuba 20A nie ma możliwości nabycia biletu.

Miejsce: Dział Archeologii i Biblioteka Naukowa Muzeum Okręgowego w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20a

Wszystkie zajęcia rozpoczynają się o godzinie 11:00.

03.07.2020 “Smoki, gady, potwory” – Violetta Stawska
10.07.2020 “Skarby z pradawnej skrzyni” – Ewa Bokiniec
17.07.2020 “Mały mistrz garncarski” – Beata Bielińska-Majewska
24.07.2020 “Łuk, żarna, krosna, świder – codzienność grodu łużyckiego” – Leszek Kucharski
31.07.2020 “Drewniane budownictwo pradziejowe” – Leszek Kucharski

07.08.2020 “Mały mistrz garncarski” – Beata Bielińska-Majewska
14.08.2020 “Smoki, gady, potwory” – Violetta Stawska
21.08.2020 “Łuk, żarna, krosna, świder – codzienność grodu łużyckiego” – Leszek Kucharski
28.08.2020 “Skarby z pradawnej skrzyni” – Ewa Bokiniec

Opisy zajęć:

Mały mistrz garncarski

Mały mistrz garncarski – to zajęcia warsztatowe skierowane do najmłodszej grupy wiekowej (6-10 lat). Po krótkim wprowadzeniu na temat najstarszych technik lepienia naczyń i sposobach ich zdobienia, uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać zaprojektowane przez siebie naczynie lub dowolny przedmiot.

Skarby z pradawnej skrzyni

Skrzynie, których używali ci, którzy zamieszkiwali nasze ziemie 2000 lat temu służyły po trosze jako szafy, po trosze jako sejfy. Inaczej wyglądała ich zawartość, gdy właścicielką była kobieta a inaczej, gdy mężczyzna. Uczestnicy zajęć będą mogli nie tylko zajrzeć do takiej skrzyni, ale także, m.in. wykonać kopie przedmiotów w glinie i modelinie.

Łuk, żarna, krosna, świder – codzienność grodu łużyckiego

Grody kultury łużyckiej różniły się kształtem, wielkością i niejednokrotnie sposobem ich wykorzystania. Na wykładzie zaprezentowane zostaną między innymi sposoby konstrukcji wałów, zabudowy wnętrza, używanych narzędzi i podstawowych, codziennych zajęć ich mieszkańców. Wielkość i zakres prac wykonywanym w tym czasie świadczą o znacznym zakresie umiejętności, a także rozbudowanej strukturze społecznej wspólnot ludzkich.

Drewniane budownictwo pradziejowe

Sumik, łątka, węgieł, zrąb – czyli jak niegdyś domy budowano – po krótkiej opowieści o różnych sposobach budowy domów drewnianych w pradziejach, uczestnicy będą mogli z przygotowanych elementów „zbudować” fragment domu w konstrukcji zrębowej, wykonać fragment ściany plecionkowej, a także zaplanować i wybudować z klocków drewnianych, dowolne budowle.

Smoki, gady, potwory

Smoki, gady i potwory. Jak wyglądały, czy były straszne? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać kilka smoczych legend oraz wykonać z gliny własne przedstawienia niezwykłych stworów.

Fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337375

Skip to content