Łemkowyna: opowieść o Łemkach na ziemiach polskich… – wystawa fotograficzna

Łemkowyna: opowieść o Łemkach na ziemiach polskich… – wystawa fotograficzna

Łemkowie to jedna z czterech uznawanych oficjalnie w Polsce grup etnicznych – liczy ona około 10 tysięcy osób. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na wystawę, na której zaprezentowane będą bardzo ciekawe przykłady tej wschodniosłowiańskiej kultury. Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Piękna nasza Polska cała”. Zatrzymane w kadrze wycinki czasu to ilustracje do toczącej się nieprzerwanie opowieści, którą uchwycił mieszkający w Krygu, u podnóża Beskidu Niskiego Robert Werbanow – dziennikarz i fotograf.

Na wernisaż wystawy “Łemkowyna: opowieść o Łemkach na ziemiach polskich. Historia, kultura, tradycje, zwyczaje” KPCK zaprasza w piątek, 12 października na godz. 18.00 do Salonu Hoffman.  Wstęp jest wolny.

Wszystkich, którzy chcą pozostać w klimacie łemkowskim, serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie Juli Doszny, który odbędzie się po wernisażu o godz. 19.00 w Salonie Hoffman KPCK. Wstęp na koncert 15 zł – bilety do nabycia w siedzibie KPCK od 21.09.2018.

Julia Doszna to znakomita artystka, pieśniarka wykonująca utwory inspirowane muzyką ludową. Śpiewała od dzieciństwa. Przez wiele lat związana była z zespołem Łemkowyna, z którym występowała m.in. w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.  W jej śpiewie obecne są charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki czardaszowe rytmy, przeciągania i zawodzenia, wykonuje również pieśni cygańskie, rumuńskie i chorwackie. Niejednokrotnie była gościem przeglądów i festiwali prezentujących kulturę mniejszości narodowych i etnicznych.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134503