„Lem jako pisarz paradoksów wiedzy i wyobraźni” – wykład online

Galaktyka.

„Lem jako pisarz paradoksów wiedzy i wyobraźni” – wykład online

Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu zapraszają do wzięcia udziału w wykładzie otwartym pt. „Lem jako pisarz paradoksów wiedzy i wyobraźni”, który odbędzie się online 20 kwietnia 2021 r. o godz. 16.00.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Lema, honorując tym samym wybitnego pisarza science fiction, przedstawiciela fantastyki naukowej, futurologa, prozaika i felietonistę. Twórczość Stanisława Lema jest zaliczana do kanonu literatury światowej. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano w milionowych nakładach.

Wykład wygłosi dr hab. Marek Pąkciński, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Jest pisarzem i tłumaczem, historykiem literatury. W wieku 16 lat zadebiutował zbiorem opowiadań fantastycznych Owadzia planeta, które wywołały szeroki oddźwięk wśród autorów i czytelników science fiction. W latach 1980-1990 opublikował dwa kolejne zbiory opowiadań i dwie powieści, a także siedem powieści przetłumaczonych z języka angielskiego. W 1992 r. obronił pracę doktorską na temat konserwatyzmu polskiego drugiej połowy XIX w., a w 2005 r. rozprawę habilitacyjną (Maski Zaratustry: motywy i wątki filozofii Nietzschego a kryzys nowoczesności, Warszawa 2004). Ponadto przez 7 lat był profesorem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i dyrektorem Przedstawicielstwa PAN przy Ambasadzie RP w Moskwie (2016-2018, do końca istnienia tej placówki).

Obecnie przygotowuje książkę na temat twórczości Stanisława Lema, której fragmenty publikowane były w roczniku naukowym IBL PAN i Uniwersytetu Warszawskiego „Napis” (Ugięcie fabuły. Twórczość Stanisława Lema pod presją uwarunkowań – „Napis”, nr XV 2009 oraz Ciało, płeć i wstyd komunisty. Na marginesie utopijnych powieści fantastycznonaukowych Stanisława Lema z lat pięćdziesiątych XX w.  – „Napis” nr XVIII 2012).

Link do spotkania: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=o83xtZPOy0u2UHm80yYNb39lDMJ9yiJJv4hK-QJl5rJUMkFURFpMVklQME5XUFUwSElWQ0JJRFlMUi4u

19 kwietnia 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646080

Skip to content