Lekcje z ZUS

Lekcje z ZUS

Jest to pierwszy – autorski – projekt ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i jakie są konsekwencje nieubezpieczania się. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi. Ilustracje do lekcji wykonali młodzi polscy rysownicy.

Projekt obejmuje cztery lekcje, których tematyka poświęcona jest systemowi ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Na każdą lekcję składają się:
– scenariusz,
– teksty informacyjne pozwalające Państwu przygotować się lekcji,
– prezentacja PowerPoint,
– ćwiczenia dla uczniów.

Uczniów, biorących udział w zajęciach, zachęcamy do wzięcia udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych. Olimpiada jest trzyetapowa (szkolna, regionalna i centralna). Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody oraz indeksy na uczelnie wyższe – na terenie woj. kujawsko-pomorskiego na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku szkolnym 2016/2017 młodzież z naszego regionu zakwalifikowała się do etapu centralnego.

Ze strony ZUS Oddział zapewnia:
– scenariusz lekcji,
– prezentacje na lekcję,
– szkolenie dla nauczycieli z zakresu Lekcji z ZUS.

Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wszystkie szkoły, które chcą wziąć udział w „Lekcjach z ZUS” w roku szkolnym 2017/2018, prosimy o nadesłanie zgłoszenia do 30 września 2017 r. w formie elektronicznej na adres: joanna.karsznia@zus.pl lub pocztą na adres ZUS Oddział w Bydgoszczy, Wydział Organizacji i Analiz, ul. Św. Trójcy 33, 85-224 Bydgoszcz.

Jednocześnie prosimy o informację, czy przesłać Państwu materiały dla nauczycieli i uczniów w formie papierowej, czy pobiorą je Państwo ze strony ZUS. Natomiast zgłoszenia udziału w olimpiadzie prosimy przesłać pocztą do 31 października na adres Komitetu Wojewódzkiego: ZUS Oddział w Toruniu, ul. Mickiewicza 33/39, 87-100 Toruń.

Szczegółowych informacji na temat programu udziela Joanna Karsznia, telefonicznie pod numerami 52 3418124, 502007721 lub elektronicznie pod adresem: joanna.karsznia@zus.pl.

Zachęcamy Państwa do udziału w projekcie „Lekcje z ZUS”.

Joanna Karsznia
Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w Bydgoszczy
Wydział Organizacji i Analiz
Ul. Św. Trójcy 33
85-224 Bydgoszczy
tel. 52 34-18-124

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181663

Skip to content