12 lut Lekcje w plenerze w nagrodę dla najlepszych w konkursach ekologicznych
Nagraj film, napisz list, przygotuj pracę plastyczną i weź udział w konkursach przygotowanych przez parki krajobrazowe. Do wygrania jednodniowe bezpłatne wycieczki dla szkół połączone z zajęciami ekologicznymi. Czas na dostarczanie prac upływa 21 lutego.
– To kolejny już cykl atrakcyjnych wyjazdów do naszych parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie – mówi marszałek Piotr Całbecki
Z wycieczek do ośmiu parków skorzystają czterdziestoosobowe grupy uczniów klas 1-8 szkół podstawowych wraz z opiekunami. Ofertę skierowaliśmy przede wszystkim do placówek edukacyjnych znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W konkursach mogą wziąć udział także szkoły z gmin sąsiednich województw, które znajdują się na obszarze parków krajobrazowych naszego regionu oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie.
Zachęcamy do udziału w konkursach:
- Brodnicki Park Krajobrazowy – „Ten kto pali byle czym, emituje smog i dym”
Zadanie konkursowe polega na nagraniu krótkiego (maksymalnie 5-minutowego) filmu, który zwraca uwagę na konieczność podejmowania działań antysmogowych.
Regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne tutaj.
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – „Poznajemy polskie sowy”
Uczestnicy przygotują (indywidualnie lub zbiorowo) prace plastyczne (np. plakat, album, makieta) na temat gatunków sów występujących na terenie Polski.
Regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne tutaj.
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy – „Parku Krajobrazowego poznawanie przez bajkopisanie”
Uczniowie mają za zadanie przygotować pracę w formie bajki (komiks, książeczka – opowiadanie lub inscenizacja – nagranie wideo), która promuje przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Technika pracy jest dowolna.
Regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne tutaj.
- Krajeński Park Krajobrazowy i Tucholski Park Krajobrazowy – „Najpiękniejszy list”
Zadaniem konkursowym jest napisanie listu do parku. Tematyka ma dotyczyć jego walorów przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych. W liście należy zawrzeć informację o tym, w których miejscach w parku lubimy przebywać i dlaczego, które miejsca chcielibyśmy odwiedzić, co jest cennego w parku i dlaczego ochrona przyrody jest tak ważna.
Regulaminy i formularze zgłoszeniowe dostępne tutaj i tutaj.
- Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy – „Owady zapylające – kocham je”
Uczniowie przygotują prace dotyczące roli owadów zapylających w środowisku naturalnym. Forma prac jest dowolna: film, reportaż, prezentacja, książka, broszura, plakat, makieta, hotel dla owadów.
Regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne tutaj.
- Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą – „Zieloni”
Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu w formie plastycznej najbardziej interesujących miejsc, krajobrazu lub występujących na terenie parku roślin bądź zwierząt. Dodatkowo najładniejsze prace zostaną oprawione i wywieszone w siedzibie i ośrodkach dydaktycznych parku.
Regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne tutaj.
- Wdecki Park Krajobrazowy – „Moja szkoła tym się chlubi – na zielone stawia, na zielonym być lubi…”
Uczniowie mają za zadanie wykonać prezentację multimedialną (maksymalnie 20 slajdów) na temat działań szkoły, które promują postawy przyjazne środowisku oraz dzięki którym młodzi ludzie lepiej poznają otaczającą ich przyrodę.
Regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne tutaj.
Projekt realizowany jest przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz środków budżetu samorządu województwa.
W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 8 parków krajobrazowych:
- Brodnicki Park Krajobrazowy,
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,
- Krajeński Park Krajobrazowy,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia,
- Tucholski Park Krajobrazowy,
- Wdecki Park Krajobrazowy,
- Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą: Chełmiński park Krajobrazowy, Nadwiślański Pak Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Góry Łosiowe.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Mikołaj Kuras