Laureat Konkursu „Oni tworzyli naszą historię” odkrywa niezwykłe losy rodziny

Laureat Konkursu „Oni tworzyli naszą historię” odkrywa niezwykłe losy rodziny

Województwo Kujawsko-Pomorskie15-letni Sebastian Rejewski, laureat I miejsca w tegorocznej edycji konkursu „Oni tworzyli naszą historię”, ma zespół Aspergera. Nie przeszkadza mu to jednak w rozwijaniu swoich pasji. Nastolatek odkrywa pamiątki swoich przodków, a wiedzy mógłby mu pozazdrościć niejeden miłośnik historii. Historie przodków Sebastiana Rejewskiego są naprawdę imponujące. Wuj Marian rozszyfrował kod Enigmy, wuj Włodek za wojenne zasługi jadł obiad z królową Wielkiej Brytanii, pradziadek Jurek uczestniczył w szarży ułańskiej nad Bzurą i brał udział w inwazji na Normandię. Z kolei pradziadek Heniek bił się pod Tobrukiem, a potem pod Monte Cassino. I na tym nie koniec.

W ubiegłą niedzielę (6.12.2020r.) Sebastian wraz z mamą Justyną Prajs gościli w programie „Dzień Dobry TVN” i uchylili rąbka tajemnicy na temat przodków i ich dokonań.  I tak do studia przynieśli sztandar  z rodzinnej wsi babci Sebastiana. Został on ukryty w 1939 roku przez prapradziadka Józefa Chyłkowskiego. Odkryto go dopiero 10 lat temu przy rozbiórce domu rodzinnego Sebastiana. – Leżał pod dachem, bo prapradziadek nie powiedział, gdzie on jest – wyjawił licealista.

Najbliżsi Sebastiana spotykają się i przekazują w formie ustnej wszelakie historie, ponieważ są one dla nich niezwykle ważne. Któregoś dnia 15-latek postanowił zebrać wszystkie pamiątki i opisać losy rodziny. Zainspirowała go jego nauczycielka historii w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim, Pani Ewa Rzepka, badaczka dziejów regionu. – Powiedziała, że mam tyle materiału, że mógłbym już pisać na konkurs “Oni tworzyli naszą historię”. Posłuchałem jej i to zrobiłem – oświadczył z dumą. I tak 15-latek wygrał marszałkowski konkurs z pracą pod tytułem „Niedobrze samemu na świecie jest żyć, tak nie mieć nikogo, jak ten kamień być”.

Oprac. Michał Babiarz, Departament Edukacji
Fot. Szymon Broda/www.jablonowopomorskie.pl

Źródła:
dziendobry.tvn.pl

edupolis.pl

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164627

Skip to content