Laura Pawela: “Reallaura” – pokaz towarzyszący wystawie #RYSOWAĆ

Laura Pawela: “Reallaura” – pokaz towarzyszący wystawie #RYSOWAĆ

Tradycją wystaw RYSOWAĆ są wydarzenia towarzyszące: wystawy, spotkania z artystkami/-ami, których prace mogą być inspirujące dla uczestników danej edycji, a także wpisują się w tematykę zaproponowaną w tytule wystawy. Tym razem, podążając tropem hashtagów, organizatorzy postanowili przypomnieć projekt w tym kontekście wyjątkowy, bardzo nowatorski w swoim założeniu…

Artystka wizualna Laura Pawela debiutowała w 2002 roku projektem “Reallaura”, w którym używając możliwości, jakie dawała telefonia komórkowa, dowcipnie komentowała zmiany zachodzące w społeczeństwie informacyjnym. Projekt funkcjonował w latach 2001–2004 jako spam-art i mobile-art. Był jednym z pierwszych projektów artystycznych w Polsce, który opierał się na telefonii komórkowej i internecie. Kolejne odcinki “Reallaura” wysyłane były albo jako spam do obszernej listy subskrybentów lub można było je ściągnąć ze specjalnej strony internetowej do swojego telefonu jako tapetę. W 2001 roku, kiedy nie było Facebooka, prezentowanie swojego codziennego życia w formie krótkich, lapidarnych komentarzy było czymś zaskakująco nowym.

“Reallaura” był projektem przygotowanym specjalnie na telefony komórkowe starego typu, które były dostępne na początku XXI wieku. Była to specjalna kolekcja grafik złożonych z pikseli, którą każdy mógł mieć na ekranie swojego telefonu, utożsamiając się tym samym z tekstami Reallaury. Jedna grafika kosztowała 2,44 pln (mniej niż jeden dolar).

Laura Pawela przyjęła zaproszenie do tegorocznej edycji wystawy #RYSOWAĆ. Projekt „Reallaura” miał być prezentowany w sali „Archiwum” w Galerii Sztuki Wozownia, jednak po zmianie formuły prezentacji wystawy na wirtualną, „Reallaura” wraca do sieci i staje się punktem wyjścia do refleksji nad oszałamiającym tempem rozwoju technologii, przesuwaniem granic prywatności, a dla młodych ludzi lekcją historii… Mamy nadzieję, że w przyszłości spotkamy się z Laurą w realu!

LAURA PAWELA

bio: https://laurapawela.net/about/

website: https://laurapawela.net

„Reallaura” w sieci:

http://www.raster.art.pl/prezentacje/lura_pawela/reallaura.htm

https://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,1868885.html


/ Laura Pawela: “Reallaura”

start: 20.05.2020 (środa), godz. 18.00

finalizacja pokazu: 21.06.2020 (niedziela)

wydarzenie na Facebooku poświęcone pokazowi: https://www.facebook.com/events/300046754320435/

strona internetowa pokazu: http://wozownia.pl/laura-pawela-reallaura-pokaz-on-line/

 

pokaz towarzyszy wystawie #RYSOWAĆ – Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181663

Skip to content