Laboratorium Myśli | Spotkanie z Ewą Bińczyk | Czy możemy uratować naszą planetę?

Laboratorium Myśli | Spotkanie z Ewą Bińczyk | Czy możemy uratować naszą planetę?

Dwór Artusa - logo

Przed nami kolejne spotkanie z serii Laboratorium Myśli, organizowane we współpracy z Fundacją Stabilo. Przyjęty z ogromnym entuzjazmem cykl jest okazją do spotkania z osobami, których działalność i postawa obywatelska stanowią odpowiedź na aktualne, elektryzujące opinię publiczną i istotne społecznie tematy.

Tym razem pochylimy się nad niezwykle palącym i alarmującym zagadnieniem katastrofy klimatycznej. Obserwując zatrważające tempo zmian zachodzących w obrębie klimatu, wraz z prof. dr hab. Ewą Bińczyk zastanowimy się, czy istnieje szansa na zahamowanie degradacji globu oraz przede wszystkim poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy możemy uratować naszą planetę?. Z pewnością wielu z Was oglądało jedną z najgłośniejszych produkcji ostatnich miesięcy – Don’t look up Adama McKaya. Film będący diagnozą i odbiciem współczesnego społeczeństwa, bardzo szybko stał się tematem gorących dyskusji. Jako widzowie mogliśmy z dystansu zaobserwować, do czego prowadzi brak odpowiedzialności społecznej i ignorancja wobec wiedzy naukowców oraz specjalistów, jak i również dostrzec, iż katastrofa klimatyczna jest tematem, którym są zainteresowani nie tylko ekolodzy czy klimatolodzy. Ekofilozofia, filozofia techniki, socjologia środowiska, a nawet filozofia społeczna – wszystkie te dziedziny głęboko pochylają się nad zmianami klimatycznymi oraz ich szerokimi następstwami. Podążając śladem rozlicznych dziedzin badających katastrofę klimatyczną, podczas naszego spotkania przyjrzymy się temu zjawisku z perspektywy filozoficznej.

Informacje o katastrofie klimatycznej giną w medialnym szumie, a głos naukowców, podobnie jak w filmie McKaya, zdaje się mieć mniejszą siłę przebicia niż najnowsze doniesienia ze świata celebrytów.  I choć w przypadku kina zawsze można nakręcić sequel i stworzyć alternatywną rzeczywistość, musimy pamiętać, że w rzeczywistości nie mamy Planety B. Spotkanie z prof. dr hab. Ewą Bińczyk jest idealną okazją do pogłębionych, filozoficznych rozważań  nad konsekwencjami płynącymi ze zmian klimatycznych.

Prof. dr hab. Ewa Bińczyk – pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, założeniami filozoficznymi ekonomii ekologicznej dewzrostu, filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią oraz kontrowersjami w nauce. Członkini Rady Naukowej IFiS PAN, Komitetu Prognoz PAN, Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej i Rady Fundacji Edukacji Klimatycznej. Współpracuje z Fundacją Funduszu Pomocy Studentom (ekoKoalicja na rzecz ekoUczelni). Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018). Współautorka pracy Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów Studia nad nauką oraz technologią (UMK 2014) oraz Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (UMK 2015).

Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Stabilo.

Partnerzy wydarzenia: Kongres Ruchów Miejskich, PLZ.pl, Centrum Literatury CSW, Hotel Nicolau.

Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku Dworu Artusa i Fundacji Stabilo, a także na YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:00

Kiedy: 31.01.2022 (poniedziałek), godz. 18:00
Gdzie: Sala Mała

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Na zdjęciu gł. prof. dr hab. Ewa Bińczyk

20 stycznia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7640262

Skip to content