01 lut „Kwiat Jabłoni” w samym środku zimy? Takie rzeczy tylko w Chełmnie – mieście zakochanych®!
W sobotę, 10 lutego spotykamy się w sercu miasta na dziewięciu wzgórzach by celebrować 23. „Walentynki Chełmińskie”. W ostatni weekend karnawału warto nasycić wszystkie zmysły! Zapraszamy na jarmark rękodzieła i kulinariów – od produktów regionalnych z Doliny Dolnej Wisły, po rzekę czekolady – najsłodszego z afrodyzjaków. Można wybrać się na warsztaty perfum z nutką miłości, by skomponować zapach dla siebie lub czuły upominek dla swojej „Walentynki”. Warto pospacerować ulicami grodu o 790-letniej historii, który otworzy dla zwiedzających podwoje zabytkowych kościołów. Słuchając legend o św. Walentym można złożyć intencję przed ołtarzem ze średniowieczną relikwią Patrona Zakochanych.
Miłość czyni cuda! Zanim w noc świętojańską zakwitnie paproć, w „Walentynki Chełmińskie” – 10 lutego 2024 – oczaruje nas kwitnący młodością i talentem „Kwiat Jabłoni”!
_________
Relikwia św. Walentego trafiła do Chełmna prawdopodobnie już w średniowieczu, ponieważ to wówczas miasto na dziewięciu wzgórzach słynęło z kultu tego Świętego. Srebrny relikwiarz, w którym przechowywany jest fragment czaszki św. Walentego, ufundowała w 1630 roku starościna Jadwiga z Czarnkowa Działyńska, jako wotum dziękczynne za uratowanie chorej na epilepsję córki. Pierwotnie relikwia znajdowała się w kościele szpitalnym pw. Ducha Świętego. Następnie przeniesiono ją do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego farnym, gdzie znajduje się do dzisiaj. Od 1715 roku przechowywana jest w jednym z rokokowych ołtarzy świątyni. Ołtarz św. Walentego zdobi obraz, namalowany najprawdopodobniej w Rzymie, przedstawiający męczeńską śmierć biskupa z Terni (Włochy) – w dniu 14 lutego 268 lub 269 roku. Wg legendy była to kara za udzielanie ślubów rzymskim legionistom i ich chrześcijańskim wybrankom, co łamało okrutne cesarskie zakazy. Podawany przez wieki przekaz o błogosławieniu ich miłości stał się przyczyną okrzyknięcia św. Walentego Patronem Zakochanych. Zabytkowy nadwiślański gród posiada relikwię z certyfikatem wystawionym przez Watykan, potwierdzającym jej oryginalne pochodzenie. Szczyci się też opatentowaną nazwą: „miasto zakochanych®”. Co roku, w „Walentynki Chełmińskie”, na dziewięciu wzgórzach celebruje się pamięć o Świętym Walentym i jego niezłomnej Wierze. Ufamy, że każdy zaczerpnie tu Nadziei i zabierze ze sobą ponadczasowe przesłanie Miłości…
Fot. główna: Elżbieta Pawelec – Chełmno
1 lutego 2024 r.