03 kwi Kultura w trybie online
W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę – spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury oferują m.in. wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.
– Mimo odwołanych z powodu epidemii imprez i wydarzeń kulturalnych mieszkańcy naszego regionu nie zostali pozbawieni dostępu do kultury. Nasze jednostki oferują im wiele sposobów na obcowanie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Zachęcam do śledzenia ich stron internetowych i przeglądania zasobów udostępnianych online – mówi marszałek Piotr Całbecki
W każdy poniedziałek o godzinie 18 Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na zwiedzanie online. Podczas wirtualnych spacerów można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. Jest to jedyna okazja, by zajrzeć m.in. na strych nad widownią, do kotłowni czy wejść pod deski sceny. Po teatrze oprowadza dyrektor do spraw artystycznych Paweł Paszta. Kolejne zwiedzanie 6 kwietnia. Więcej informacji tutaj. Dziś (3 kwietnia) proponujemy transmisję spektaklu “Edyp Tyran”. Przedstawienie opowiada o państwie, którego społeczeństwo staje się zakładnikiem szaleństwa jednego człowieka i które za to szaleństwo musi ponieść odpowiedzialność. Link do transmisji będzie dostępny tutaj. Jutro (4 kwietnia) zapraszamy na czytanie dramatu online. Paweł Kowalski, Małgorzata Abramowicz i Jarosław Felczykowski zaprezentują dzieło Hanocha Levina “Udręka życia”. Link do transmisji będzie dostępny tutaj. Dla najmłodszych przygotowano Niedziele w Teatrze Online. Dotychczasowe nagrania składające się z fragmentów bajek i kreatywnych zadań dla dzieci dostępne są tutaj i tutaj. Kolejna Niedziela w Teatrze Online zaplanowana jest na 5 kwietnia. Jej tematem będzie odwaga.
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotował video-wywiady z aktorami. Michał Cyran i Kasia Witkowska odpowiadają na pytania o najbardziej wymagające role, wymarzone postaci, ulubione musicale. Obie rozmowy dostępne są tutaj.
Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki czasu” w Toruniu zaprasza wielbicieli sztuki na wirtualne oprowadzanie po wystawach – w formie zdjęć, filmów i rozmów z twórcami. Wśród dostępnych online znajdują się m.in. prace z Dyplomu 2019 (tutaj) i “Everything’s Fine” Baltazara Fajto, laureata Nagrody Dyrektora w konkursie Wystaw się w CSW 2020 (tutaj). Dla najmłodszych pracownicy przygotowali karty pracy z zadaniami – do pobrania tutaj i tutaj. Dziś (3 kwietnia) w samo południe symboliczne zakończenie wystawy najlepszych dyplomów artystycznych UMK w Toruniu oraz ogłoszenie nagrody publiczności (tutaj). O 19 zapraszamy na film z przygotowań do wystawy “Sztuczny ból. Współczesna sztuka Ukrainy” (tutaj). W środę (8 kwietnia) w mediach społecznościowych CSW odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki o Mai Berezowskiej. Oferta online jest regularnie poszerzana o kolejne propozycje. Zachęcamy do obserwowania profilu CSW – tutaj.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualny spacer po muzeum (tutaj). Zachęca też do lektury artykułów i wysłuchania audycji, z których dowiemy się m.in. o archeologicznych znaleziskach i reliktach zabudowy osady obronnej. Wszystkie archiwalne nagrania z poprzednich tygodni dostępne są tutaj. Wśród nich wywiady z archeologami i transmisje z wystaw. Na najmłodszych czekają na stronie muzeum quiz i kolorowanki.
We foyer i holach bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej można podziwiać na co dzień bogaty zbiór portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów i wirtuozów oraz unikatowe gobeliny. W obecnej sytuacji nie mamy możliwości oglądania ich na żywo, ale zachęcamy do zapoznania się z nimi na zdjęciach, które dostępne są tutaj. Na stronie Filharmonii w zakładce “Przeżyjmy to jeszcze raz” zamieszczane będą fragmenty koncertów. Aktualnie zapraszamy na koncert “Kolęda nocka” – tutaj.
Na wirtualne spacery możemy udać się do Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Parku Etnograficznego w Kaszczorku. Zdalnie dostępna jest także wystawa „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Więcej informacji tutaj. Na muzealnych profilach w mediach społecznościowych trwa cykl #AnatomiaMuzeum, w ramach którego udostępniana jest jubileuszowa wystawa „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”. Katalog ekspozycji można pobrać tutaj. Polecamy również wirtualną wystawę rzeźb Józefa Soboty artysty ludowego ze wsi Regut udostępnioną tutaj.W okresie przedświątecznym w serwisach muzeum pojawią się materiały związane ze zwyczajami wielkanocnymi, tworzeniem palm i zdobieniem pisanek, a także tradycjami kulinarnymi.
Śledząc stronę internetową i portal społecznościowy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku można znaleźć ciekawe informacje o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz wziąć udział w wirtualnych zabawach. Muzeum publikuje filmy, zdjęcia, quizy oraz ćwiczenia plastyczne dla różnych grup wiekowych. Codziennie w zakładce Aktualności muzeum znajdziemy fotografię jednego z regionalnych zabytków i opis jego historii. Więcej informacji tutaj. Zapraszamy także na wirtualny spacer po wystawie „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi – dostępny tutaj. Po zwiedzaniu polecamy domowe warsztaty rodzinne – tutaj. Pracownicy muzeum przygotowali także quiz dotyczący zwyczajów związanych z palmą wielkanocną i instrukcję, jak samodzielne wykonać taką palmę z bibuły – więcej tutaj.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni przygotował alternatywę dla sobotnich koncertów w postaci internetowego cyklu #zostanwdomuisluchajchopina. Cykl ten prezentuje utwory Fryderyka Chopina w interpretacjach wybitnych pianistów w tym laureatów naszego szafarskiego konkursu pianistycznego. Utwory prezentowane są tutaj.
Na wirtualny spacer po obiekcie i otaczającym go parku zaprasza także Pałac Lubostroń – tutaj.
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na „Wystawę słoneczną”. Tematem kilkudziesięciu prac jest słońce. Autorami są to dzieci między innymi z Tajlandii, Ukrainy, Argentyny, Indonezji, Rosji i Polski. Wystawa dostępna tutaj. Na stronie Galerii znajdziemy także filmy z warsztatów graficznych: monotypia (tutaj) i kolografia (tutaj).
W mediach społecznościowych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji i Kultury w Toruniu znajdziemy propozycje na ciekawe spędzenie czasu w domu. Do starszych adresowany jest cykl “Senior w domu”. Wszystkie filmy dostępne są tutaj. Dla rodziców przygotowano zabawy, które mogą wykorzystać na kreatywne działania z dziećmi. Ponadto każdy z nas może zostać jurorem KATAR-u muzycznego. Do 11 kwietnia (do północy) można głosować na swoich faworytów. Najlepszy zespół otrzyma nagrodę publiczności, która zostanie wręczona podczas koncertu finałowego w klubie OdNowa. Głosowanie tutaj.
Galeria Wozownia w Toruniu oferuje wirtualne zwiedzanie wystaw. Na stronie internetowej wozownia.pl zamieszczane są materiały z informacjami na temat prezentowanych zbiorów, a także wywiady z artystami oraz dokumentacja fotograficzna prac i archiwizowane materiały wideo. Wśród materiałów znajdziemy katalog wystawy Julii Curyło “Stan nieważkości” (tutaj) oraz Są tu też rozmowy z pracownikami galerii, która w tym roku obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Najmłodsi także znajdą coś dla siebie, m.in. propozycje zajęć muzycznych, kolorowanki i łamigłówki. Więcej informacji na stronie galerii.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu zachęca do zapoznania się z zasobem udostępnianym online. Czytelnicy mają do dyspozycji prezentacje przygotowane przez pracowników biblioteki poświęcone średniowiecznym i nowożytnym manuskryptom, afiszom filmowym, toruńskiej prasie, czasopismom okresu II RP i historii naszego regionu. Dzieci dowiedzą się z obrazkowych instrukcji jak wykonać samodzielnie wielkanocne kurki czy skarpetkowego zająca – tutaj. Dla młodszych i starszych przygotowano testy, krzyżówki i łamigłówki – tutaj. Nowe materiały udostępniane są na bieżąco na stronie biblioteki. Wczoraj (2 kwietnia) odbyło się spotkanie poświęcone mennonitom więcej. O tym, kim byli, skąd przybyli i czym się zajmowali opowiedział dr Michał Targowski.
Swoje zbiory w wersji online udostępnia także Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajduje się ponad 200 tysięcy dokumentów, wśród nich książki, czasopisma, pliki muzyczne i materiały dydaktyczne.
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Pałac Lubostroń, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu są marszałkowskimi instytucjami kultury.
Czytaj także:
- Z myślą o uczniach
- Zapraszamy na gry.kujawsko-pomorskie.pl
- Historie wyjątkowych postaci zamknięte w komiksach
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Andrzej Goiński
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl