Kultura w przedświąteczny czas

Kultura w przedświąteczny czas

Kiermasze, warsztaty, spektakle, koncerty kolęd i pastorałek – wojewódzkie instytucje kultury przygotowały bardzo bogaty program, który wprowadzi odwiedzających w bożonarodzeniowy czas.

W bożonarodzeniowy nastrój z pewnością wprowadzą świąteczne spektakle proponowane przez Teatr im. Wilama Horzycy i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Teatr Horzycy zaprasza w najbliższą środę i czwartek (5-6 grudnia) na bajkę Samuela Marszaka „Dwanaście miesięcy” (więcej), a Teatr Muzyczny na spotkanie z Maurycym i jego przyjaciółmi podczas spektaklu „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”. Inscenizacje odbędą się 6,7,19 i 20 grudnia w toruńskim klubie Od Nowa oraz 13 i 14 grudnia w budynku Fundacji Wiatrak w Bydgoszczy (więcej).

Świąteczny kiermasz, wigilijne spotkanie z poezją, pchli targ i koncert kolęd – bogaty przedświąteczny program to doroczna tradycja w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. W środę i czwartek (5 i 6 grudnia) odbędzie się kiermasz świąteczny prac wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej “Biały Domek”. Wśród przedmiotów znajdą się m.in. oryginalne stroiki, ozdoby choinkowe, kartki okolicznościowe, ceramika, biżuteria (więcej). Wyjątkowe przedmioty – starocie lub rękodzieło będzie można nabyć także 16 grudnia podczas świątecznego pchlego targu połączonego ze śpiewaniem kolęd (więcej). Z kolei 18 grudnia w Salonie Hoffmann KPCK zasiądą poeci, autorzy tekstów z Bydgoszczy i regionu. Zamiast wigilijnego karpia poczęstujemy gości duchową strawą, jaką jest mądrość, głębia, emocjonalność i różnorodność poezji (więcej).

Najbliższy weekend w Muzeum Etnograficznym w Toruniu zapłonie od świątecznych barw. W sobotę (8 grudnia) odbędą się rodzinne warsztaty „Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę”, podczas których uczestnicy będą mieli niecodzienną okazję by nauczyć się wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych od twórczyń ludowych z Kurpiów. W niedzielę (9 grudnia) w muzeum odbędzie się tradycyjny kiermasz przedświąteczny. Ponad 100 twórców z różnych regionów Polski zaprezentuje m.in. tradycyjne ozdoby choinkowe, hafty i koronki, rzeźby, wyroby rzemieślnicze z drewna i ceramiki, zabawki, obrazki malowane na szkle, świece i figurki z wosku, regionalne przysmaki oraz produkty z gospodarstw ekologicznych. Więcej na stronie muzeum.

Również w niedzielę (9 grudnia) na przedświąteczny zaprasza Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez regionalnych twórców ludowych i rękodzielników pojawią się tradycyjne oraz współczesne, ale ręcznie wykonywane ozdoby na choinkę, do dekoracji wnętrz oraz przedmioty mogące być oryginalnym pomysłem na prezenty. Więcej na stronie muzeum.

Najpiękniejsze kolędy zabrzmią w okresie adwentowym w Filharmonii Pomorskiej dwukrotnie: 19 i 21 grudnia. Podczas pierwszego koncertu wystąpi chór akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Bernarda Mendliak, Benedykta Odyi oraz Michał Wachowiak (organy) i Katarzyna Jaracz (sopran). Dwa dni później wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Bernarda Chmielarza oraz chóry dziecięce ze szkół z Bydgoszczy i regionu. Więcej tutaj i tutaj.

Na muzyczne spotkania z kolędami Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza tuż po świętach Bożego Narodzenia. 27 grudnia kolędowanie poprowadzą pracownicy ośrodka, a 5 stycznia tradycyjne kolędy i pastorałki wykona góralski zespół Zospa. Więcej tutaj i tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl, „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy w teatrze Muzycznym”

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164601

Skip to content