Kultura okolic – okolice kultury

Kultura okolic – okolice kultury

W sobotę 13 października o godz. 16.00 Muzeum Etnograficzne zaprasza na współorganizowane razem z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu spotkanie „Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska. Drzewo życia: Wilno – Toruń – Żnin – Bydgoszcz”. To kolejna odsłona cyklu “Kultura okolic – okolice kultury”. Przed spotkaniem zaplanowano zwiedzanie wystawy czasowej “Wileńskie jarmarki, kiermasze, odpusty. Fotografie Bolesławy i Edmunda Zdanowskich”.

Gościem imprezy będzie Helena Skonieczka z Bydgoszczy – poetka, działaczka Kujawsko-Pomorskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych, inicjatorka licznych projektów społeczno-kulturalnych, harcerka i esperantystka podróżująca po świecie. Opowie o Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej z Wilna – swojej „Babuni”, znanej przed wojną literatce, także pisarce dla dzieci, współpracowniczce Radia Wileńskiego i Kuriera Wileńskiego, w czasie wojny więźniarce obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po wojnie pani Wanda trafiła do Torunia, gdzie pracowała jako kierownik literacki teatru Baj Pomorski. Potem przeniosła się do Żnina, angażując się w życie kulturalno-społeczne regionu Pałuki, które stały się jej nową małą ojczyzną. W jej dorobku pisarskim znajdują się takie znane przed wojną pozycje jak “Na chwałę słońca” czy “Zwycięstwo Józefa Żołądzia”, a także powojenne publikacje, m.in.: “Złota studzienka”, “Kobiety z Ravensbrück”, “Człowiek, którego zwano diabłem”, czy “Niedzisiejsi”. Wnuczka pisarki, Helena Skonieczka żyje i tworzy w Bydgoszczy. Oprócz wspomnień zaprezentuje wileńskie wiersze babci i własne utwory, które złożyły się na tomik “Wiersze z żywego drzewa” (dostępne także w formie audiobooka). Obie autorki, Babcię i Wnuczkę łączy umiłowanie literatury, zaangażowanie w życie społeczno-kulturowe bliskich im miast i regionów, szacunek dla wartości patriotycznych, wielka wrażliwość na słowo i kryjące się za nim uczucia.

Spotkanie odbędzie się przy herbacie i kawie, na którą zaprasza współorganizator – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Wszyscy uczestnicy otrzymają też pocztówki wydane przez Muzeum i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz z Pocztą Polską w ramach akcji „Wyślij pocztówkę na Święto Niepodległości”.

Prowadzenie: Teresa Okoniewska i Maria Pokrzywnicka.
Bilet w cenie: 2 zł/os.
Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646200

Skip to content