Kultura na weekend

Kultura na weekend

Zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, ,,Manru” w Operze Nova oraz oferta marszałkowskich instytucji kultury w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny” to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

Dobiega końca 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny ,,Kontrasty-Niepodległa”. Podczas koncertu finałowego (5 września), zabrzmią dwa monumentalne dzieła muzyczne: ,,Bogurodzica” Wojciecha Kilara oraz IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena. Na scenie bogaty skład wykonawców: cztery chóry (Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, chóry akademickie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Kaia Bumanna i soliści. Więcej na stronie filharmonii.

,,Manru” to tytuł obecny w repertuarze Opery Nova w Bydgoszczy od 2006 roku. W najbliższy weekend spektakl będzie można obejrzeć trzykrotnie: w piątek (5 października), sobotę (6 października) i niedzielę (7 października). Ze względu na osobę kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego, polskie sceny muzyczne w stulecie niepodległości coraz częściej sięgają po historię ,,wiecznego tułacza”: Cygana  Manru  i dziewczyny z lokalnej wioski, Ulany. Spektakl w reżyserii Laco Adamika podkreśla uniwersalny temat ścierania się kręgów i postaw kulturowych. Więcej na stronie Opery Nova.

Marszałkowskie instytucje kultury w najbliższy weekend włączają się w akcję “Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. W jej ramach będzie można skorzystać z ich oferty po obniżonych cenach (więcej o akcji tutaj). Propozycje przygotowały:

  • Ośrodek Chopinowski w Szafarni – zaprasza w sobotę (6 października) na koncert muzyki dawnej w wykonaniu Kapeli NON GRATA. Złożą się nań utwory wokalne z dawnych epok z towarzyszeniem instrumentów historycznych. Będą to kompozycje Guillaume’a de Machaut, Johna Dowlanda, Georga Friedricha Händla i innych. Na koncert można dojechać Chopin Busem, więcej tutaj.
  • Teatr im. Wilama Horzycy –   obejmuje specjalną promocją znakomicie przyjęty przez publiczność i recenzentów spektakl „Edyp Tyran” w reż. Wojtka Klemma (spektakle 5, 6 i 7 października).  Przedstawienie oprócz doskonałej gry aktorów wyróżnia energetyczna muzyka i zapadająca w pamięć choreografia.
    W niedzielę (7 października) warto tez wybrać się do teatru całą rodziną na Śniadanie w Teatrze, warsztaty artystyczne i wyprzedaż kreacji z teatralnej garderoby. Więcej tutaj.
  • Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl „Akompaniator” Anny Burzyńskiej z Edytą Olszówką i Piotrem Polkiem w rolach głównych. Przedstawienie to opowieść o miłosnej obsesji, która wraz z rozwojem akcji przeobraża się z początkowej lekkiej opowiastki obyczajowej w thriller psychologiczny. Więcej na stronie teatru.
  • Galeria Sztuki Wozownia w ramach akcji zaprasza 5,6 i 7 października na bezpłatne zwiedzanie 9. Międzynarodowego Triennale Grafiki “Kolor w grafice”: HYBRYDA, więcej tutaj.

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Teatr im. Wilama Horzycy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny i Galeria Sztuki Wozownia są instytucjami kultury samorządu województwa.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. „Manru” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7163727

Skip to content