Kultura na weekend

„Potępienie Fausta” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Kultura na weekend

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy zakończenie konkursu pianistycznego dla młodych wykonawców w Szafarni oraz koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, a także spektakle w Teatrze im. Wilama Horzycy i Operze Nova.

W Filharmonii Pomorskiej w piątek (17 maja) odbędzie się koncert dyplomantów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wiolonczelista Mikołaj Wojciechowski wykona Koncert wiolonczelowy a-moll Schumanna, tenor Rafał Polek zaprezentuje arię Jontka z opery „Halka”, a pianista Paweł Popko III Koncert fortepianowy Bartoka. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Więcej na stronie filharmonii.

Teatr im. Wilama Horzycy weekendowymi (17-19 maja) inscenizacjami „Nocy w Kosmosie” po czterech latach od premiery, żegna się z tytułem. Spektakl wypełniają przeboje muzyczne rodem z PRL-u, a w warstwie fabularnej widzowie śledzą ciąg absurdalnych zdarzeń, które towarzyszą przygotowaniom do wielkiego rautu z okazji powitania tajemniczego przybysza z gwiazd – pierwszego polskiego kosmonauty. Więcej na stronie teatru.

Czteroczęściowe, monumentalne dzieło z rozbudowanymi partiami chóralnymi „Potępienie Fausta” w reżyserii Macieja Prusa to propozycja Opery Nova na weekend (17-19 maja). Ta efektowna legenda dramatyczna została zrealizowana po raz pierwszy w historii bydgoskiej Opery na inaugurację Bydgoskiego Festiwalu Operowego w 2015 roku. Więcej na stronie opery.

W niedzielę (19 maja) w Ratuszu Staromiejskim w ramach Festiwalu Cichej Muzyki wystąpi zespół Bastardo. Zabrzmią pieśni i motety Piotra Wilhelmiego z Grudziądza, jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Muzycy zespołu posiłkując się metodą „viola bastarda”, czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii – osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. Więcej na stronie festiwalu.

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Teatr im. Wilama Horzycy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: „Potępienie Fausta” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185677

Skip to content