Kulinarne pikniki w Toruniu i Bydgoszczy

Kulinarne pikniki w Toruniu i Bydgoszczy

16 i 17 lipca przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik „Chleb nasz powszedni. Tradycje kulinarne Pomorza i Kujaw”. 17 lipca wydarzenie odbędzie się również przed Młynami Rothera w Bydgoszczy.

Gościem specjalnym toruńskiej edycji pikniku będzie Jasiek Kuroń. W Bydgoszczy będzie można spotkać się z Ewą Wachowicz i Michałem Korkoszem “Rozkosznym”.

W sobotę przed Młynem Wiedzy od godz. 11:00 będą dostępne stanowiska poświęcone historii młynarstwa, młyna parowego, kuchni Słowian, drożdżom oraz technikom wzniecania ognia. – Uczestnicy będą samodzielnie mielić ziarna na mąkę, a edukatorzy z Młynów Rothera przeprowadzą warsztaty chlebowe, podczas których opowiedzą o domowym wypieku chleba na zakwasie. Podpowiedzą, jakie rodzaje mąki najlepiej sprawdzają się w domowej piekarni i poprowadzą przez cały proces wypieku chleba w warunkach domowych – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

W sobotę będzie można dowiedzieć się, jakie tradycyjne posiłki znajdują się na talerzu Jaśka Kuronia. Na scenie odbędą się pokazy gotowania oraz degustacja. Dodatkowo, Koło Gospodyń Wiejskich z Łubianki zaprasza w sobotę i niedzielę na spróbowanie staropolskiego bigosu oraz zupy z pokrzyw. Mikrobiolodzy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie opowiedzą o wykorzystaniu drożdży w kuchni.

W niedzielę, piknik rozpocznie się wykładem poświęconym tradycjom kulinarnym dawnego Torunia, który wygłosi prof. Jarosław Dumanowski z UMK. O godz. 13:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można wysłuchać prelekcji poświęconej browarom i winnicom Torunia. – Na stanowiskach przed Młynem będzie można wziąć udział w zabawie w układanie naczyń i sztućców na podstawie menu, poznać zasady odpowiedniego zachowania przy stole, zagnieść „elektryczne” ciasto, wykonać makatkę, poznać procesy chemiczne i fizyczne, które zachodzą w kuchni podczas używania tradycyjnych sprzętów kuchennych oraz przekonać się, że zdrowie jest „zaklęte” w ziołach i przyprawach. Naukowcy z IRZiBŻ PAN przygotowali również pokaz, w którym dowiemy się, komu i dlaczego szkodzi gluten, czym jest choroba trzewna (celiakia) i jaką ją leczyć – dodaje Marcin Centkowski.

Wydarzenie odbędzie się 16 i 17 lipca w godz. 11:00-17.00 na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Szczegółowy program pikniku jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Kulinarna niedziela w Młynach Rothera

W niedzielę (17 lipca) piknik odbędzie się również na tarasie Młynów Rothera w Bydgoszczy. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Ewa Wachowicz i Michał Korkosz „Rozkoszny”. – Do wspólnej zabawy zapraszamy całe rodziny – stworzymy drzewo z ciasteczek, jadalnych liści, kwiatów i owoców. Poznamy też dzikie rośliny i ich cenne właściwości kulinarne, zdrowotne oraz upiększające, a także przyjrzymy się bliżej życiu pszczół – dowiemy się, jak zbudowany jest ul oraz jak wygląda cykl życiowy pszczoły – mówi Anna Czarnecka z Młynów Rothera. Podczas pikniku będzie okazja do odkrycia tajników wypieku domowego chleba na zakwasie, do zobaczenia, jak pożyteczne i chorobotwórcze mikroorganizmy rosną na specjalnych pożywkach oraz sprawdzenia, czy aby na pewno ziemniak jest nam dobrze znany. – Dowiemy się więcej o jego odmianach i właściwościach prozdrowotnych oraz odkryjemy, jak powstaje mączka ziemniaczana. Sprawdzimy też, co by było, gdyby drożdży nie było – dodaje Anna Czarnecka.

W trakcie pikniku „Chleb nasz powszedni” nie zabraknie też podróży w przyszłość. Uczestnicy dowiedzą się, co będziemy jeść w przyszłości oraz jakie są alternatywy dla tradycyjnego pożywienia. Poznają bliżej smaki kuchni roślinnej i spróbują barszczu z podagrycznika pospolitego, kotleta z żółtej huby nazywanej „kurczakiem z drzewa”. W programie znalazły się również pokazy kuchni molekularnej, w której potrawy powstają dzięki nietypowemu wykorzystaniu zjawisk chemicznych i fizycznych. A na deser… Ewa Wachowicz i Michał Korkosz “Rozkoszny” opowiedzą o kulturze jedzenia w Polsce, a także o tym, jakie znaczenie mają dla nas wspólne posiłki i biesiadowanie przy stole.

Podczas bydgoskiego pikniku będzie można odwiedzić stoiska Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacji Zdrowego Życia z Torunia czy Akademii Natura.

Piknik na tarasie Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej odbędzie się 17 lipca w godz. 11.00-17.00. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej instytucji.

Projekt “Chleb nasz powszedni. Tradycje kulinarne Pomorza i Kujaw”

Celem głównym projektu jest promowanie polskich tradycji regionalnych i narodowych oraz postaw patriotycznych. W ramach projektu przybliżymy mieszkańcom Torunia, Bydgoszczy i regionu, zagadnienia związane z bogactwem polskiego dziedzictwa kulinarnego. Przedstawimy co i jak jadano w przeszłości w Toruniu i okolicach, przypomnimy zapomniane już lokalne tradycje browarnicze i winiarskie. Będziemy także promować polskie tradycje regionalne w odniesieniu do zmieniającej się rzeczywistości.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą “Nauka dla Społeczeństwa”, nr projektu NdS/545286/2022/2022. Kwota dofinansowania 213 685 zł, całkowita wartość projektu 213 685 zł.

6 lipca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7655307

Skip to content