Kujawsko-pomorskie urodziny Chopina – zapraszamy

Kujawsko-pomorskie urodziny Chopina

Kujawsko-pomorskie urodziny Chopina – zapraszamy

209 lat temu urodził się Fryderyk Chopin – związany z naszym regionem wielki polski kompozytor, którego utwory zna, wykonuje i podziwia cały świat. W najbliższy weekend  Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza do na poświęcony mu koncert (sobota 2 marca) oraz spacer śladami artysty (niedziela 3 marca).

Był nie tylko twórcą oryginalnej muzyki, która – jak to często bywa u najlepszych z najlepszych – i dziś wydaje się zaskakująco świeża i nowoczesna, ale też jednym z najwybitniejszym pianistów wirtuozów swojego czasu. Jego koncerty były wydarzeniami gromadzącymi śmietankę towarzyską i intelektualną europejskich metropolii. Jego dorobek kompozytorski trafił do światowego kanonu muzyki klasycznej.

Dworek w Szafarni, w którym mieści się obecnie Ośrodek Chopinowski i gdzie co roku odbywają się konkursy chopinowskie dla najmłodszych adeptów, był miejscem, w którym jako młody człowiek bywał. Znawcy odnajdują w twórczości Chopina muzyczne ślady fascynacji folklorem Kujaw, który poznał właśnie podczas tych wizyt. W dworze w Kłóbce, obecnie odrestaurowanym i otwartym dla zwiedzających, mieszkała pod koniec życia jedna z jego wielkich miłości i jedyna oficjalna narzeczona Maria Wodzińska Orpiszewska, utalentowana malarka.

– Kujawsko-Pomorskie to region Chopina. Jego spuścizna jest dla nas ważna, a związane z jego postacią miejsca od lat skutecznie promujemy jako atrakcje turystyczne naszego województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie główne: Wnętrze Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni i portret Chopina namalowany przez Marię Wodzińską, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl i reprodukcja z domeny publicznej

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890041