Kujawsko-pomorskie ślady Ludwika Rydygiera

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe

Kujawsko-pomorskie ślady Ludwika Rydygiera

Z postacią wybitnego polskiego chirurga profesora Ludwika Rydygiera związany jest cenny przyrodniczo obszar na terenie gmin Grudziądz i Rogóźno w powiecie grudziądzkim, będący częścią Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

– Nasze parki krajobrazowe to nie tylko wielkie bogactwo przyrodnicze, ale również historyczne i kulturowe, bo na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii. Ludwik Rydygier, jeden z pionierów nowoczesnej medycyny, jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Był światowej sławy chirurgiem, twórcą szkoły chirurgicznej, która wydała wielu wybitnych operatorów. W czasie swojej kariery wykonał z sukcesem szereg pionierskich i skomplikowanych zabiegów. Był profesorem uniwersytetów w Krakowie i we Lwowie. Zorganizował też pierwszy zjazd chirurgów polskich. Zmarł w 1920 roku we Lwowie pozostawiając po sobie znaczny dorobek naukowy.

We wsi Dusocin (powiat grudziądzki) zachowały się ruiny domu rodzinnego Ludwika Rydygiera. Dzięki postaci profesora do historii światowej chirurgii wpisało się Chełmno, w którym prowadził prywatną klinikę. Jego imię nosi Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu.

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe powstał przy północnej granicy województwa na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Chodzi o urozmaicony krajobrazowo teren polodowcowy – pokrytą najlepiej zachowanym w kraju polem wydmowym wysoczyznę morenową, rozległy kompleks leśny i położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły międzywale, terasę zalewową rzeki i dno doliny Wisły i Osy. Występuje tu 119 gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ryb, spotkamy też między innymi kumaki nizinne, żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi. W granicach parku znajdują się 54 pomniki przyrody. Park funkcjonuje w ramach podległego marszałkowskiej administracji Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Nasze parki krajobrazowe nad Dolną Wisłą

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie główne: Daniel Pach

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7420215

Skip to content