28 sie Kujawsko-pomorskie dziedzictwo admirała Unruga
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz właściciele zespołu dworsko-parkowego w Sielcu w powiecie żnińskim będą współdziałać na rzecz upowszechniania wiedzy na temat historii polskiej floty i postaci jej współtwórcy, admirała Józefa Unruga. Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie odbyło 27 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim. Akademia została odznaczona marszałkowskim medalem Unitas Durat z edycji wybitej dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości.
Nagrania z briefingu prasowego
- wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski (audio)
- Katarzyna Rodziewicz, Dwór Marzeń (audio)
- kadm. prof. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMWG (audio)
- marszałek województwa Piotr Całbecki (audio)
Joseph Michael Hubert von Unruh, rocznik 1884, legenda polskiej marynarki wojennej, to postać charyzmatyczna i niezwykle barwna. Urodził się w majętnej i ustosunkowanej niemieckiej rodzinie ziemiańskiej, jego ojciec był pruskim generałem. On sam ukończył akademię marynarki w Kilonii i do 1919 roku jako oficer służył m.in. na niemieckich okrętach wojennych. Gdy Polska odzyskała niepodległość zgłosił się do Wojska Polskiego. To m.in. jemu zawdzięczamy powstanie polskiej marynarki wojennej w odrodzonej Rzeczpospolitej. W 1939 został dowódcą obrony wybrzeża, w czasie kampanii wrześniowej dowodził obroną Helu. Po kapitulacji nie skorzystał z niemieckiej propozycji przejścia na drugą stronę i objęcia ważnej funkcji w Kriegsmarine. Po wojnie pozostał na emigracji, zarabiał na życie jako robotnik i kierowca ciężarówki. Zmarł w 1973 roku we Francji, gdzie został pochowany. W ubiegłym roku jego prochy zostały z honorami sprowadzone do ojczyzny – spoczął na cmentarzu marynarki wojennej w Gdyni.
– Admirał Unrug, postać zasłużona dla polskiej państwowości, bohater września 39, jest związany z naszym regionem przez dwór w Sielcu, który był jego rodowym gniazdem. Jest bardzo właściwe, by właśnie to miejsce było ośrodkiem edukacji historycznej poświęconej naszej marynarce wojennej i jego osobie, a także edukacji patriotycznej młodych pokoleń – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Obecni właściciele obiektu, Katarzyna i Andrzej Rodziewiczowie, prowadzą w nim poświęconą admirałowi izbę pamięci. Podpisany dziś list intencyjny dotyczy przede wszystkim rewitalizacji dworu oraz stworzenia w nim właściwych warunków eksponowania pamiątek po polskich Unrugach, a także utrzymania i konserwacji tych zbiorów. Samorząd województwa zobowiązał się do finansowego partycypowania w tym przedsięwzięciu. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni wzięła na siebie obowiązek udziału w popularyzacji dziedzictwa admirała i historii marynarki RP.
Podpisy pod porozumieniem złożyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, rektor-komendant AMW kadm. prof. Tomasz Szubrycht oraz państwo Rodziewiczowie.
Na początek dobrej współpracy AMW podarowała Izbie Admiralskiej w Sielcu replikę munduru admirała Józefa Unruga, wzorowaną na wydanych w 1935 roku przepisach mundurowych polskiej armii oraz zdjęciach admirała. Uniform powstał w pracowni krawieckiej akademii. Guziki, wykonane przez firmę produkującą elementy umundurowania dla Sił Zbrojnych, są wierną kopią tych z lat 30.
Także 27 sierpnia został podpisany list intencyjny między samorządem województwa i zarejestrowanym przez państwa Rodziewiczów stowarzyszeniem Dwór Marzeń, a 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej – dotyczący kształtowania patriotycznych postaw wśród młodzieży szkolnej i żołnierzy, a także budowania tożsamości lokalnej. Ze strony wojskowej podpis na dokumencie złożył dowódca brygady płk. Krzysztof Stańczyk.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Zdjęcie gł.: Admirał Józef Unrug, Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl