Książnica Kopernikańska zaprasza na Wieczór Toruński z Melanią Sinoracką – olimpijką z Podgórza i Torunia

Grafika zapraszająca na spotkanie z Melanią Sinoracką, olimpijką z Podgórza i Torunia. W dolnych rogach stare fotografie sportsmenki

Książnica Kopernikańska zaprasza na Wieczór Toruński z Melanią Sinoracką – olimpijką z Podgórza i Torunia

Książnica Kopernikańska - logoW tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. O jej dokonaniach opowie dr Katarzyna Tomkowiak na kolejnym Wieczorze Toruńskim.

Wieczór Toruński odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej 30 listopada. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Melania Sinoracka specjalizowała się w rzucie oszczepem, ale z powodzeniem pchała również kulą, rzucała dyskiem, znakomicie grała w siatkówkę i koszykówkę (a zaczynała od piłki ręcznej). Reprezentowała Pomorzanina Toruń (niegdyś KS “Pomorzanin”), niemal do końca życia trenowała w sali gimnastycznej przy ul. Sienkiewicza na Bydgoskim Przedmieściu.

14 czerwca tego roku Książnica Kopernikańska wspólnie z Kamienicą Inicjatyw zorganizowały spacer historyczny; obejrzeliśmy dom rodzinny Melanii Sinorackiej – kamienicę pod jeleniem przy ul. Poznańskiej ob. 125. Przypomnieliśmy jej sylwetkę – silnej dziewczyny z Podgórza, która była szybsza i silniejsza od miejscowych chłopaków. Na jej grobie (zmarła 28 lutego 1975 w Toruniu) złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Towarzystwo Miłośników Torunia przygotowało tabliczkę pamiątkową, którą umieściliśmy na Jej nagrobku.

Dr Katarzyna Tomkowiak: Ta znakomita lekkoatletka, m.in. mistrzyni Polski, zdecydowanie zasługuje na pamięć, dlatego 30 listopada opowiemy o niej, ale także o początkach sportu w Podgórzu (w ramach Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”), pierwszych oszczepniczkach i o olimpiadzie w Londynie w 1948 r. W czasach Meli sportowcy pracowali zawodowo! Mela była zatrudniona m.in. w Toruńskiej Dyrekcji Kolei Państwowych, w Toruńskiej Fabryce Wodomierzy (później “Metron”) oraz Toruńskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego (później “Torpo”). To z pracownicami z “Torpo” zżyła się najbardziej. Najpiękniej wspominała ją Hanna Brzuszkiewicz – dla niej “koleżanka z siatkówki”.

Organizatorzy Wieczoru: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia.
Cykl Wieczory Toruńskie Towarzystwa Miłośników Torunia i Książnicy Kopernikańskiej jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

 

22 listopada 2023 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190247

Skip to content