Książki dla Ukraińców w marszałkowskich bibliotekach

Uścisk dłoni na scenie wicemarszałka Z. Ostrowskiego i ambasadora Ukrainy U. Zawrycza

Książki dla Ukraińców w marszałkowskich bibliotekach

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski 8 listopada 2023 r.  podejmował w Urzędzie Marszałkowskim ambasadora Ukrainy Wasyla Zwarycza. Wśród tematów rozmowy m.in. wsparcie, którego udzielamy ukraińskim społecznościom i ukraińskim uchodźcom w naszym regionie. Ambasador Zwarycz otwiera „Półki ukraińskie z książkami” w bibliotekach wojewódzkich w Toruniu i Bydgoszczy.

„Ukraińska półka z książkami” to inicjatywa małżonki prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej. Chodzi o to, by ukraińscy uchodźcy wojenni w naszym kraju mieli możliwość kontaktu z literaturą i językiem swojego kraju. Przedsięwzięcie realizujemy w partnerstwie z ukraińską administracją oraz tamtejszym Instytutem Książki. Wczoraj regał z literaturą udostępniła czytelnikom Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, dziś – podczas uroczystości z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i ambasadora Ukrainy – uczyni to toruńska Książnica Kopernikańska.

W programie wizyty ambasadora Zwarycza znalazła się także wczorajsza gala Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera społeczności lokalne i regionalne w tym kraju oraz przebywających na terenie naszego regionu ukraińskich uchodźców wojennych. Na pomoc Ukraińcom wydaliśmy w ubiegłym roku z budżetu województwa 7 milionów złotych (i dodatkowo 27,8 mln zł z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego), w tym będzie to ponad 5 milionów złotych.

Zaangażowaliśmy się m.in. w organizację transportów humanitarnych na Ukrainę. W 63 tego rodzaju konwojach wysłaliśmy już za wschodnią granicę materiały opatrunkowe, leki, śpiwory, odzież i żywność i agregaty prądotwórcze. Na potrzeby obsługi dystrybucji pomocy rzeczowej, której część pochodzi ze zbiórek w innych krajach Europy, stworzyliśmy trzy magazyny darów.

W naszym województwie znaleźli schronienie niepełnosprawni intelektualnie podopieczni ewakuowanego w związku z działaniami wojennymi domu opieki w Chmielnickim.  W budynku dawnego szpitala psychiatrycznego w Toruniu funkcjonuje ośrodek, w którym osoby te mieszkają w godnych warunkach i otrzymują właściwą dla ich stanu zdrowia opiekę, terapię i rehabilitację.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP, Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz na gali Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

8 listopada 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181449

Skip to content