Kreatywne ferie zimowe w WOAK-u

Zdjęcie przedstawiające instruktorów prowadzących warsztaty w ramach ferii zimowych 2022 w WOAK-u

Kreatywne ferie zimowe w WOAK-u

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież na kreatywne ferie zimowe. W programie:

Światło i kształt – kreatywne warsztaty fotograficzne
Cykl warsztatów dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat
17, 19, 21 stycznia 2022 r., godz. 10.00-14.00

Czy wiecie, że jeszcze nie tak dawno temu fotografia była sztuką prawie magiczną? Jeśli chcecie poznać tajniki, na których opierała się fotografia w przeszłości, stwórzcie wraz z nami niepowtarzalne obrazy w technice luksografii. Używając latarek, lamp i kolorowych filtrów, wykreujemy mniej lub bardziej realistyczne wizje świata. Podczas warsztatów dowiecie się też wszystkiego, co dziś jest niezbędne początkującym fotografom: do czego służą poszczególne programy cyfrowego aparatu fotograficznego, jakie są rodzaje obiektywów, czym jest czułość matrycy, a także jak uzyskać głębię ostrości.

Uczestnicy korzystają z własnego sprzętu fotograficznego lub aparatu fotograficznego w smartfonie.

Prowadzący: Stanisław Jasiński


Za(v)loguj się
Cykl warsztatów dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat
24, 26, 28 stycznia 2022 r., godz. 10.00-14.00   

Na pewno macie swoich ulubionych vlogerów… Być może chcecie być jak oni… Nic trudnego! Spotkajmy się podczas ferii na warsztatach Za(v)loguj się. Podzielimy się z Wami naszym filmowym doświadczeniem i wspólnie okiełznamy techniczną stronę nagrywania.

Podpowiemy, jak dbać o treść i formę vloga oraz jak w niebanalny sposób realizować swoje pomysły, wykorzystując prosty sprzęt, który z powodzeniem zmieści się w plecaku. Dowiecie się też, jak zwiększać zasięgi i jak się wyróżnić w sieci. Jeśli chcecie zacząć vlogować, ale nie wiecie, jak robić to dobrze, jeśli macie pomysły i chcecie podzielić się swoją pasją albo wspomnieniami z podróży – zapraszamy! Przyjdźcie i za(v)logujcie się z nami!

Zabierz swoją kamerę/telefon.

Prowadzący: Wojciech Budny, Grzegorz Kaźmierski


Piosenkownica
Warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat
18 stycznia 2022 r., godz. 10.00-14.00   

Piosenka jest dobra na wszystko – śpiewali Starsi Panowie. Każdy może odkryć swoją własną piosenkę w dźwiękach otaczającego świata. Pomożemy Wam w poszukiwaniach.

Podczas warsztatów poznacie świat muzyki, śpiewając, grając na instrumentach, a także poprzez ruch i zabawy rytmiczne. Wspólnie odkryjemy muzykę w otaczających nas dźwiękach: w tym, co się dzieje w domu, szkole, na ulicy, w lesie, nad morzem, w powietrzu, w odgłosach własnego ciała, które jest niezwykłym instrumentem muzycznym. Może nawet całą orkiestrą…

Prowadzący: Erwin Regosz


Prawie dorosłe piosenki
Warsztaty dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat
20 stycznia 2022 r., godz. 10.00-14.00

Jeśli lubisz śpiewać i czasem występujesz przed publicznością, pomożemy Ci kształtować i doskonalić Twoją kulturę sceniczną. Śpiewając piosenki artystyczne, będziemy wspólnie rozwijać wyobraźnię muzyczną. Będziemy także pracować nad prawidłową emisją głosu i naturalną ekspresją ciała. Doradzimy Ci, jakie utwory będą odpowiednie do Twoich predyspozycji głosowych i Twojej osobowości.

Prowadzący: Erwin Regosz


Teatr w pudełku
Warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat
25 stycznia 2022 r., godz. 10.00-14.00 

Czy da się zmieścić teatr w pudełku? Oczywiście! Podczas warsztatów zmienimy się w demiurgów – wymyślimy historię, a następnie zbudujemy dla niej teatralne tło. Miniaturowym teatrem ze scenografią dla naszej historii stanie się zwyczajne pudełko. Następnie powołamy do życia głównych bohaterów, którzy zagrają w naszym teatrze. Czas spędzony na zabawie z wyobraźnią i zamysł wolności w działaniu wpłynie na rozwój spontanicznej ekspresji twórczej dzieci.

Potrzebne materiały: karton wielkości kartki A3

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


Otchłań czerni
Warsztaty dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat
27 stycznia 2022 r., godz. 10.00-14.00

Poznajcie bardzo ciekawą formę teatru, w którym wszystkie działania realizuje się w przestrzeni całkowicie wyciemnionej. To czarny teatr. Jedynym światłem jest ultrafiolet, który wydobywa z ciemności bohaterów tworzonych historii i elementy scenografii.

Czarny teatr umożliwia aktorowi schowanie się w „otchłani czerni”. Niewidoczny dla widzów aktor może wówczas zbudować abstrakcyjne historie, oparte na nieskrępowanej wyobraźni i spojrzeniu na świat. Podczas warsztatów wspólnie stworzymy etiudę – niebanalną, czarną historię!

Potrzebne materiały: czarny ubiór najlepiej bez kolorowych aplikacji (łącznie ze skarpetkami i rękawiczkami, bluzka na długi rękaw).

Prowadząca: Agnieszka Zakrzewska


(Po)wolny spacer interaktywny
29 stycznia 2022 r.

W ramach zajęć Teatralny rozruch oraz Poranne figle, psoty i żarty zapraszamy rodziny z dziećmi na spacer w dwóch grupach wiekowych:

I grupa – rodzice/opiekunowie z dziećmi w wieku od 7 do 11 lat: godz. 10.00 – 11.00

II grupa – rodzice/opiekunowie z dziećmi w wieku od 4 do 6 lat: godz. 11.30 – 12.15

Jak ciekawie spędzić czas wolny? Najlepiej na świeżym powietrzu, wybierając się z nami na (po)wolny spacer interaktywny!

Dlaczego spacer? By wywietrzyć głowę, poćwiczyć uważność, pooddychać świeżym powietrzem, cieszyć się naturą czy przytulić się do drzew, naładować baterie.

Dlaczego spacerologia grupowa? Bo w grupie raźniej i ciekawiej.

Nasza (po)wolna wyprawa będzie miała charakter interaktywny. Podążymy za przewodnikiem, który prostymi instrukcjami umili czas. Będziemy nasłuchiwać, podglądać i przyglądać się rzeczom, których być może w codziennym pędzie nie zauważamy. Zwolnimy i będziemy cieszyć się swoją obecnością. Zastanowimy się, jak dbać o czas wolny. Każdy spacerowicz będzie miał okazję stać się przewodnikiem, proponując pozostałym swoje wskazówki na rozpoznanie okolicy.

Przewodniczka: Agnieszka Zakrzewska

Zbiórka przy amfiteatrze w Parku Bydgoskim. Biorąc udział w wydarzeniu, warto zadbać o odpowiedni ubiór – adekwatny do pogody i warunków parku (nie będziemy chodzić wyłącznie po chodniku).

14 stycznia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,263,779