Krawędź Doliny Noteci – wiosenna wędrówka

Droga wśród pól. W dali las.

Krawędź Doliny Noteci – wiosenna wędrówka

But trekkingowy w logotypie cyklu wędrówek pn. "Kultura na świeżym".Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy wraz ze stowarzyszeniem MODrzew zaprasza na wiosenną wędrówkę ze Ślesina do Pawłówka. Dojazd do Ślesina pociągiem i dalej wędrówka piesza krawędzią Doliny Noteci przez Minikowo, rezerwat przyrody Hedera, rezerwat przyrody Kruszyn.

Rezerwat przyrody Hedera – rezerwat florystyczny o powierzchni 16,9 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie nakielskim, gminie Nakło. Pod względem fizyczno-geograficznym rezerwat znajduje się na styku mezoregionów: Pojezierza Krajeńskiego i Kotliny Toruńskiej. Zajmuje on strome skarpy wąwozu, wcinającego się w północne zbocze Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Znajduje się ok. 200 m na południe od drogi krajowej nr 10, w pobliżu wsi Minikowo. Rezerwat jest położony w obrębie korytarza ekologicznego włączonego do sieci Natura 2000: Doliny Noteci (OZW). Rezerwat utworzono w celu ochrony stanowiska bluszczu pospolitego – pnącza ciepłolubnego, którego tak obfite występowanie, w tym licznych okazów kwitnących jest rzadkością. Zbocza wąwozu erozyjnego porasta las o charakterze grądu. Okazy bluszczu pną się na drzewach oraz porastają dno lasu. Większość starych okazów ma zdrewniałe pędy o średnicach dochodzących do 5 cm, niektóre pędy boczne odstają od pni na odległość przekraczającą 30 cm. Na uwagę zasługują zmienne kształty blaszki liściowej bluszczu, od typowych do prawie owalnych. Większość osobników kwitnie i owocuje.

“Mała kultura na świeżym z MODrzewiem” to cykl wycieczek po naszym pięknym regionie. Wędrówka w Dolinie Noteci to już czternaste wydarzenie z tego cyklu, który jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci z opiekunami.

Zbiórka: 6 kwietnia 2024 (sobota), godz. 11.40 na PKP Bydgoszcz Główna (odjazd pociągu do Ślesina o 11.48). Powrót z Pawłówka o 15.58, przyjazd do Bydgoszczy o 16.09.

Źródło: Kultura na świeżym

_

4 kwietnia 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181613

Skip to content