Krajeński Park Krajobrazowy, kraina stu jezior

Krajeński Park Krajobrazowy, kraina stu jezior

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Blisko sto jezior, liczne gatunki roślin i zwierząt, warte poznania zabytki, a dla aktywnych szlaki turystyki pieszej i rowerowej to bogactwo Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, największego na Kujawach i Pomorzu.

– W Kujawsko-Pomorskiem mamy dziesięć parków krajobrazowych, wszystkie warte tego, by zobaczyć je i poznać osobiście: wspaniała przyroda z rzadkimi gatunków zwierząt i roślin, liczne jeziora, atrakcyjne szlaki turystyczne, interesujące materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego. Nie znam takich, którzy tu nie wracają, często wiele razy – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Park utworzono w 1998 roku z inicjatywy lokalnej społeczności, której celem było zachowanie dla przyszłych pokoleń unikalnego środowiska przyrodniczego, specyficznych cech krajobrazu oraz wartości kulturowych i historycznych regionu Krajny. Położony w centrum Pojezierza Krajeńskiego park zajmuje powierzchnię ponad 74 tysięcy hektarów i leży na terenie powiatów: sępoleńskiego, tucholskiego i nakielskiego. Jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią województwa i jednym w większych parków krajobrazowych w Polsce.

Bogactwem przyrodniczym Krajeńskiego Parku Krajobrazowego są zwłaszcza wody: liczne rzeki i blisko setka jezior. Największe z nich to: Więcborskie (ok. 200 ha), Mochel (153 ha), Sępoleńskie (159 ha), Stryjewo (151 ha), Witosławskie (107 ha) i Lutowskie (156 ha). Licznie występują na tym obszarze także bagna i mokradła, będące ostoją wielu chronionych gatunków roślin i ptactwa. Mieszkańcami parku są m.in. bocian, czapla czy będący symbolem parku żuraw. Występują tu także rośliny chronione: grążel żółty i grzybień biały, lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko. Występują tu również sowy, których zwyczaje pracownicy parku przybliżają odwiedzających m.in. w ramach corocznej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Noc Sów”.  Na obszarze parku znajduje się też największe torfowisko w województwie – Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Torfowisko Messy i pięć rezerwatów przyrody: Lutowo, Gaj Krajeński, Buczyna, Dęby Krajeńskie, Jezioro Wieleckie.

Na miłośników aktywnej turystyki w Krajeńskim Parku Krajobrazowym czeka czternaście szlaków turystycznych prowadzących do najciekawszych miejsc przyrodniczych i historycznych (lista tras). W okresie letnim turystów przyciągają też położone nad jeziorami ośrodki wczasowe, plaże i kąpieliska. Atrakcją są również wieże widokowe w Sępólnie i przy Jeziorze Wieleckim, skąd można obserwować wodne ptactwo. Na terenie parku podziwiać można także zabytki architektury sakralnej i świeckiej: pałac w Runowie Krajeńskim, kościół oraz zespół pałacowo-parkowy w Sypniewie, pałac Komierowskich w Komierowie czy  kamienno-ceglany most kolejowy w Obodowie, z którego można podziwiać malowniczą dolinę rzeki Sępolenki.

Siedzibą Krajeńskiego Parku Krajobrazowego jest Więcbork (powiat sępoleński). Na potrzeby parkowego ośrodka edukacji przyrodniczej zaadaptowano tam dawną remizę. Placówkę uroczyście otwarto w 2020 roku z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego (więcej). Park zyskał komfortowe warunki do edukacji ekologicznej i miejsce do wystaw, ekspozycji przyrodniczych oraz rozstrzygania konkursów. Całkowita wartość projektu to ponad 1 milion 246 tysięcy złotych, z czego ponad 85% stanowią środki z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020

W czasie wakacji pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego zapraszają na zajęcia edukacyjne: – „Ślady i tropy zwierząt leśnych”, „Kwietna łąka. Owady dziko zapylające” na kwietnej łące przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Więcborku; ,,Drzewa naszych lasów” ; Warsztaty pn. „Coś z niczego czyli dobre rady na odpady”- zabawy z wróżką Recykluszką (do wyboru dwa tematy: ,,Drugie życie gazety’ i ,,Eko biżuteria”). Można również wziąć udział w  zajęciach terenowych: spacerze przyrodniczym wokół Jeziora Więcborskiego oraz w grze terenowej na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej).  Na zajęcia można umawiać się telefonicznie: 52 389 64 85 lub osobiście: Ośrodek Edukacji Przyrodniczej (ul. Strzelecka 5, Więcbork). Pracownicy Parku zapraszają też do udziału w konkursie fotograficznym ,,Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie” (więcej).

Krajeński Park Krajobrazowy w liczbach:

  • powierzchnia parku – 74 985,60 ha
  • na terenie parku znajduje się około 100 jezior, największe z nich to jezioro Więcborskie (200 ha),
  • 96 pomników przyrody,
  • w skład parku wchodzi największe torfowisko w województwie – Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Torfowisko Messy o powierzchni ponad 634 ha,
  • około 66% parku to tereny rolnicze.  

 

W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Jezioro Więcborskie, Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

18 sierpnia 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7039450