KPCEN we Włocławku zaprasza na wyjątkowy wernisaż wystawy z okazji 200-lecia polskiego romantyzmu

KPCEN we Włocławku zaprasza na wyjątkowy wernisaż wystawy z okazji 200-lecia polskiego romantyzmu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku

Zapraszamy na wernisaż wystawy „200 wydań Pana Tadeusza na 200-lecie polskiego romantyzmu”, który odbędzie się 13 września 2022 roku o godzinie 13.30 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku, ul. Nowomiejska 15A.

Zaprezentowana zostanie kolekcja wydań książkowych Pana Tadeusza z prywatnej kolekcji Krystyny Warachowskiej – bibliofila, regionalistki, która od ponad 20 lat kolekcjonuje unikatowe wydania.

Wystawie towarzyszyć będzie wykład kolekcjonerki „Moja pasja – kolekcje  Pana Tadeusza”.

Spotkanie będzie ucztą intelektualną i wizualną dla miłośników twórczości wieszcza. Przedstawimy wydania Pana Tadeusza, wśród których są edycje pochodzące z XIX wieku, posiadające dużą wartość bibliofilską, pięknie ilustrowane. Najstarszy egzemplarz w kolekcji pochodzi z 1858 roku, jest to pierwsze wydanie Pana Tadeusza na ziemiach polskich w zaborze rosyjskim z zachowanym stalorytem ilustracji Wojciecha Gersona. Ciekawostką w kolekcji są również przekłady Pana Tadeusza na języki obce m.in. japoński, czeski, esperanto.

Wystawa organizowana jest we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w Poznaniu.

 

 

12 września 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165136

Skip to content