Kosmogonia: astronomia dźwięku

Kosmogonia: astronomia dźwięku

Książnica Kopernikańska - logo23 listopada Książnica Kopernikańska zaprasza na kolejny wykład przygotowany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu.

Prof. Maciej Mikołajewski opowie o związkach astronomii z… muzyką. Wykład rozpocznie się o godz. 18.00 w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

Wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie na Facebooku

Prof. Mikołajewski: “Kosmogonia” to astronomicznie najgenialniejszy utwór Krzysztofa Pendereckiego wywołujący apokaliptyczne wręcz dreszcze u wykonawców i słuchaczy tej muzyki. Związki pomiędzy Polyhymnią i Uranią, boginkami muzyki i astronomii, są aktualne do dzisiaj. Tak w świecie dźwięku jak i planet pozasłonecznych, galaktyk, czarnych dziur i mikrofal z samego początku Wszechświata. A może to tylko żart?

Uwaga! Wykład będzie rejestrowany i dostępny na stronie toruńskiego PTMA, podobnie jak i wcześniejsze astro wykłady wygłoszone w Książnicy Kopernikańskiej.

Maciej Mikołajewski, astronom, naukowiec, wykładowca, emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Redaktor naczelny dwumiesięcznika “Urania – Postępy Astronomii”, scenarzysta seriali naukowych “Astronarium”, “Astronomia niepodległa” i “Mała Urania”, pomysłodawca i współautor przeniesienia ostatniego z tych programów na deski sceniczne teatru Baj Pomorski w Toruniu.

 

15 listopada 2023 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181604

Skip to content