Kopernikana w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej

Kopernikana w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej

Książnica Kopernikańska - logo

30 stycznia o godz. 17.00, Książnica Kopernikańska w Toruniu  zaprasza na kolejne “Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie.” Wspólnie z Aleksandrą Męczekalską z Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Kopernikańskiej przyjrzymy się kopernikanom znajdującym się w zbiorach ikonograficznych Biblioteki. Będą to grafiki, fotografie, medale i materiały życia społecznego, dla których wspólnym mianownikiem jest postać Mikołajka Kopernika. Wstęp jest bezpłatny.

Choć huczne obchody 550. rocznicy urodzin Astronoma są już za nami, to jednak do odkrycia pozostało jeszcze wiele intrygujących ciekawostek związanych z Kopernikiem. Odsłaniamy je podczas “Toruńskich Spotkań Kopernikańskich”, które Towarzystwo Miłośników Torunia organizuje we współpracy z toruńskimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi.

Książnicowa kolekcja kopernikanów zawiera wiele rarytasów. Najciekawsze z nich to grafiki i plany dokumentujące proces powstawania toruńskiego pomnika Kopernika, piękne i mniej udane wizerunki Wielkiego Torunianina sięgające XVI wieku oraz jedyny zachowany w Polsce egzemplarz pierwszego wydania najstarszej mapy Prus (z 1576 r.), wykonanej na podstawie pomiarów sporządzonych przez Astronoma. Nie mniej cenne są unikatowe pamiątki rocznicowych obchodów kopernikańskich z 1873 i 1923 roku!

Spotkaniu w Książnicy Kopernikańskiej towarzyszyć będzie ekspozycja wybranych obiektów ikonograficznych oraz prezentacja katalogu “Kopernikana w zbiorach ikonograficznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu”. Wśród uczestników spotkania wylosujemy szczęśliwców, którzy otrzymają w prezencie tę wyjątkową publikację.

Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.
Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu.

23 stycznia 2024 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165162

Skip to content