Kopernik byłby dumny

Kopernik byłby dumny

Województwo Kujawsko-PomorskieTrwa toruńska odsłona zorganizowanego w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który zorganizowały wspólnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Podczas uroczystej inauguracji z udziałem gwiazd nauki samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Gala inauguracyjna, w której wzięli udział goście z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Wykłady inauguracyjne – o Koperniku jako „relatywiście” i o dokonaniach polskiej astronomii w ostatnich dekadach – wygłosili ks. prof. Michał Heller (fizyk teoretyk, filozof i historyk nauki) i prof. Andrzej Udalski (astronom i astrofizyk). „Kopernik byłby dumny z dokonań polskich astronomów” – brzmiała konkluzja wystąpienia prof. Udalskiego.

Oprawą artystyczną wydarzenia był koncert wykonującej muzykę dawną grupy Ars Cantus.

Wpisujący się w obchody Roku Mikołaja Kopernika Światowy Kongres Kopernikański to cykl konferencji, debat naukowych i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu kilku miesięcy w Krakowie, Olsztynie i Toruniu. Inauguracja odbyła się w lutym w Toruniu. Obecne wydarzenia (12-16 września) zamykają kongres.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP; Inauguracja toruńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego

13 września 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165141

Skip to content