16 gru Konkurs „Z kamerą wśród Piastów” rozstrzygnięty
Znane już są wyniki drugiej edycji konkursu filmowego „Z kamerą wśród Piastów”. Najlepsze prace przygotowali uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu oraz uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy. 13 grudnia wręczyliśmy nagrody w konkursie.
– Szlak Piastowski jest jednym z najstarszych szlaków kulturowych w Polsce, a jego przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego. Jego promocja może przebiegać w innowacyjnej formie, jaką jest film, w którym autorzy przenoszą średniowieczne postacie do czasów współczesnych. Gratuluję wszystkim wyróżnionym – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Na konkurs filmowy wpłynęło łącznie 11 filmów przygotowanych przez ponad 50 młodych twórców z 10 szkół podstawowych i średnich z regionu. Wyboru najlepszych filmów dokonała komisja konkursowa, w skład której weszli Wojciech Drewniak (youtuber, twórca kanału “Historia Bez Cenzury”), Remigiusz Zawadzki (ekspert filmowy, reżyser, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej A. Wajdy), Marcin Drogorób (Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki), Tymoteusz Tymiński (pracownik Departamentu Promocji), Monika Andruszkiewicz (koordynator kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego) oraz Damian Śnieżewski (laureat I edycji konkursu „Z kamerą wśród Piastów”).
W kategorii “szkoły podstawowe“ (VII i VIII klasy) pierwsze miejsce zdobył film pt. Bogunka na Gople. Jego autorami są uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy: Kinga Kryłowicz, Weronika Krasoń, Klaudia Niżewska, Aleksandra Wierzchowska, Amelia Głąbowska. Kolejne miejsca: drugie zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku, trzecie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 we Włocławku oraz Szkoły Podstawowej w Zawdzie.
W kategorii “szkoły ponadpodstawowe“ najlepszy film przygotowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu: Kinga Niespodziana, Mikołaj Obiała, Gabriela Ziółkowska, Maria Koniasty, Olga Przybylska pod tytułem Popiel. Drugie miejsce: Zespół Szkół Mechanicznych im. J. Piłsudskiego w Radziejowie, natomiast trzecie miejsce na podium ex aequo należy do uczniów I Liceum Ogólnokształcące im Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu.
Ponadto w konkursie przyznano Nagrodę Publiczności. Wyboru laureata dokonali widzowie kanału Lubię Kujawsko-Pomorskie ulokowanego w serwisie Youtube. Najwięcej głosów otrzymał film pt. Popiel przygotowany przez uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, którzy zdobyli również pierwsze miejsce w kategorii “szkoły ponadpodstawowe”.
Celem konkursu była promocja kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Piastowskiego wśród mieszkańców regionu, a także zachęcenie dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w zdobywaniu wiedzy krajoznawczej i rozwijania swoich talentów.
Szlak Piastowski jest zlokalizowany na obszarze dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w: Biskupinie, Gąsawie i Marcinkowie Górnym, Wenecji, Żninie, Mogilnie, Strzelnie, Pakości, Inowrocławiu, Kruszwicy, Radziejowie, Płowcach, Brześciu Kujawskim, Włocławku, Kowalu, a także w Gniewkowie i Kościelcu Kujawskim.
W roku 2011, w wyniku prac Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, powołanej przez marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, została wyznaczona nowa przestrzeń Szlaku Piastowskiego, ograniczona cezurą czasową do roku 1370, czyli do końca panowania dynastii Piastów oraz nowa przestrzeń geograficzna (m.in. na szlaku znalazły miejsca związane z Piastami na całych Kujawach). Jest to szlak turystyczny o niepowtarzalnych walorach historycznych i edukacyjnych. W roku 2012 Polska Organizacja Turystyczna w ramach corocznie organizowanego konkursu, uznając rangę i dziedzictwo narodowe szlaku, przyznała Szlakowi Piastowskiemu certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego. Certyfikat ten poświadcza wyjątkowość historyczno-turystyczną szlaku.
Departament Sportu i Turystyki
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego