Konkurs rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego

dziewczynka i rzeźby z gliny

Konkurs rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego

Dziś (4 kwietnia) w Gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej we Włocławku odbyło się wręczenie nagród laureatom X Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego oraz otwarcie wystawy prac konkursowych z lat 2009–2017. Wydarzenie organizowały Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz Centrum Kultury Browar B. W uroczystości uczestniczył członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Tegoroczna edycja konkursu zbiega się z obchodzonym we Włocławku „Rokiem Stanisława Zagajewskiego”, odbywającym się w 10. rocznicę śmierci artysty. Stanisław Zagajewski (ok. 1927-2008) był rzeźbiarzem samoukiem, artystą zaliczanym do nurtu Art Brut. We Włocławku osiedlił się po otrzymaniu niewielkiego domku, w którym mieszkał i pracował do końca życia. W ramach jubileuszu są organizowane przez Centrum Kultury Browar B. oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wystawy, działania plastyczne, plener czy sympozjum naukowe, których głównym bohaterem bądź inspiracją jest Stanisław Zagajewski i jego sztuka.

Jednym z nich jest ogólnopolski konkurs rzeźbiarski dla dzieci i młodzieży. Dziś – oprócz poznania wyników tegorocznych zmagań – zostanie otwarta wystawa, która zaprezentuje, poza efektami ostatniej edycji, prace nagrodzone w poprzednich konkursach. Początkowo konkursy były organizowane tylko dla uczniów włocławskich szkół, z czasem poszerzono grono rzeźbiących. Od 4 lat ma on równoległą edycję ogólnopolską.

Przed rozstrzygnięciem nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Stanisława Zagajewskiego na Cmentarzu Komunalnym.

Więcej informacji na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj też: Rok Stanisława Zagajewskiego we Włocławku

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Wręczenie nagród w X Konkursie Rzeźbiarskim im. Stanisława Zagajewskiego, fot. Łukasz Piecyk

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181659

Skip to content