Konkurs Kameralistyki Fortepianowej

Konkurs Kameralistyki Fortepianowej

Konkurs Kameralistyki Fortepianowej jest wydarzeniem cyklicznym odbywającym się co 2 lata. W tym roku odbędzie się po raz 14 w dniach 6-8 grudnia 2018 r. w gmachu Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Jest to przedsięwzięcie o zasięgu ogólnopolskim. W Jury Konkursu, od początku jego istnienia, zasiadali wybitni polscy pianiści: Regina Smendzianka, Wiesława Skrzypek-Ronowska, Barbara Halska, Waldemar Wojtal, Maciej Paderewski, Andrzej Tatarski, Monika Sikorska-Wojtacha.

Od kilku edycji obradom Jury przewodniczy prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, tak będzie i w tym roku. Ponadto jurorami będą prof. Katarzyna Jankowska-Borzykowska oraz prof. Andrzej Tatarski. Tradycyjnie Konkurs rozpocznie koncert inauguracyjny, który odbędzie się 6 grudnia o godz. 18 00. Wystąpi Duet fortepianowy Aleksandra Furmańska – Paulina Kuchniak. Pianistki zdobyły szereg prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach, m.in.: I nagrodę na 3 International Piano 4 Hands Competition (Monte Carlo/Monaco 2015), I i II nagrodę na 13th International Music Competition Premio Citta’ di Padova, II nagrodę na 5th International San Marino Piano Competition (San Marino 2012). W programie usłyszymy utwory m.in. Mozarta, Mendelssohna czy Dvoraka.

7 grudnia o godz. 1245 prof. Andrzej Tatarski wygłosi wykład na temat Ignacego Jana Paderewskiego – jego muzyki i działalności pozamuzycznej. Przesłuchania uczestników odbędą się w czterech grupach wiekowych: Grupy I i II to uczniowie szkół muzycznych I stopnia a grupę III i IV stanowią uczniowie szkół muzycznych II stopnia. W konkursie utwory będą wykonywane na cztery ręce lub na dwa fortepiany, na pamięć lub z nut. Wydarzenie zakończy Koncert Laureatów, podczas którego podane zostaną wyniki Konkursu ze wskazaniem miejsc przyznanych w poszczególnych grupach. Po rozdaniu nagród zaprezentują się zwycięzcy. Koncerty towarzyszące Konkursowi oraz przesłuchania konkursowe odbywać się będą w Sali Koncertowej im. prof. Reginy Smendzianki w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. Zarówno przesłuchania, wykład jak i Koncerty mają charakter otwarty, zapraszamy zatem wszystkich mieszkańców Torunia do gmachu ZSM na Wrzosach.

Organizacją konkursu zajmuje się Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu wraz z Fundacją działającą przy szkole przy wsparciu Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Gminy Miasta Toruń. Konkurs Kameralistyki Fortepianowej należy do wąskiego grona konkursów skierowanych do uczniów szkół muzycznych, które są rekomendowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecna edycja objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890102