27 gru Koniec roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
W najbliższą sobotę odbędą się ostatnie w tym roku warsztaty w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W 2018 roku z edukacyjnych propozycji toruńskiego centrum nauki skorzystało ponad 190 tys. osób.
Choć za oknem niekoniecznie jest mroźno i śnieżnie, to na Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zawsze można liczyć. Podczas sobotnich warsztatów “Pada śnieg” uczestnicy wspólnie z animatorami przeprowadzą eksperymenty związane z zimą i sylwestrową nocą. Dodatkowo każdy będzie miał okazję stworzyć nietuzinkową, sylwestrową ozdobę. Zajęcia odbędą się o godz. 11:00 i 14:00. Bilety można kupić w kasach Centrum lub poprzez elektroniczny system sprzedaży online.
Na początku roku taniej do Młyna Wiedzy
Od 2 do 11 stycznia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wprowadza promocyjną cenę biletu (10 zł) na zwiedzanie interaktywnych wystaw. Do dyspozycji zwiedzających będą wszystkie ekspozycje, dostępne obecnie w centrum nauki. Po nowym roku będzie można skorzystać wyłącznie ze zwiedzania. – Dostępne będą również bilety rodzinne. Opiekunowie grup zorganizowanych dokonują zakupu biletów promocyjnych w zależności od wielkości grupy. Muszą również zakupić bilet dla siebie – mówi Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.
Ferie zimowe w centrum nauki
12 stycznia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczną się ferie zimowe. Na czas zimowego wypoczynku w woj. kujawsko-pomorskim centrum nauki przygotowało 6 specjalnych warsztatów, które będą odbywały się od wtorku do niedzieli.
Feryjną ofertę centrum nauki otwierają sobotnie zajęcia “Sztuka Aborygenów”. – Udamy się w podróż, aby poznać Aborygenów, którzy stworzyli najstarszą trwającą nieprzerwanie do dziś kulturę na naszej planecie. Kropkowanie jest najbardziej charakterystycznym elementem sztuki aborygeńskiej i właśnie jemu poświęciliśmy ten warsztat. Sama technika jest bardzo prosta, lecz daje naprawdę niesamowite efekty – wyjaśnia Marcin Centkowski.
W niedziele Młyn Wiedzy zaprasza na zajęcia poświęcone węzłom, we wtorki uczestnicy odbędą podróż po najzimniejszych miejscach naszej planety. – Dowiemy się, jakie organizmy potrafią przeżyć w tak niesprzyjających warunkach i co człowiekowi pozwala przetrwać arktyczne mrozy oraz ciemność polarnej nocy. Przyjrzymy się życiu Inuitów, odwiedzimy Polską Stację Antarktyczną, by na koniec podryfować z górą lodową po bezkresnym oceanie – mówi Centkowski.
W środy w centrum nauki będą odbywały się warsztaty “U u Ga Ga!, czyli poradnik młodego jaskiniowca”. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się, jakie zwierzęta żyły na Ziemi w epoce lodowcowej, z jakich materiałów nasi przodkowie wykonywali narzędzia i poznają drzewo rodowe naszego gatunku. W czwartki, wykorzystując różne formy plastyczne i techniczne uczestnicy warsztatu “Wszyscy na scenę” będą mogli poczuć się jak prawdziwi artyści, projektując, reżyserując i odgrywając swoją sztukę teatralną. – W trakcie piątkowych zajęć “W góry!” wspólnie z uczestnikami odbędziemy podróż po górskich zakamarkach, w których będzie można spotkać ciekawe organizmy, niezwykłe zjawiska krasowe oraz atmosferyczne – wyjaśnia rzecznik Młyna Wiedzy.
Warsztaty będą odbywały się od wtorku do piątku w godz. 9:00-10:00 i 11:00-12:00. W soboty i niedziele Młyn Wiedzy zaprasza na zajęcia w godz. 11:00-12:00 i 13:00-14:00. Zwiedzanie wystaw będzie możliwe od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00 (bez tur), natomiast w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00.
Opisy warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Nowe propozycje dla szkół i przedszkoli
Od 27 stycznia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie obowiązywała oferta zajęć na drugie półrocze roku szkolnego 2018/2019. Dla najmłodszych centrum nauki przygotowało 4 zajęcia, które poświęcone są matematyce, poznawaniu różnorodnych środków transportu, siedmiu cudów świata oraz laboratorium biologa, chemika i fizyka. Przedszkolaki uczestniczą w interaktywnych zajęciach w pracowni kreatywnej “przeBUDOWA”, a w przestrzeni sali warsztatowej mogą przeprowadzić swoje pierwsze doświadczenia.
Na uczniów szkół podstawowych czekają warsztaty oraz zajęcia w pracowniach. Dla uczniów kl. 1-6 szkoły podstawowej przygotowano zajęcia “W różnorodności siła” i “O! Sole!”. – Pierwsze poświęcone są różnorodności organizmów, która jest warunkiem przetrwania człowieka. W trakcie drugich zajęć, wspólnie z uczestnikami, przyjrzymy się gigantycznej grupie związków chemicznych jaką są sole – wyjaśnia Marcin Centkowski. Uczniowe kl. 4-8 będą mogli poznać tajniki gier losowych oraz utrwalić pojęcia związane z rachunkiem prawdopodobieństwa na warsztatach “Fortuna w Las Vegas”. Te zajęcia adresowane są również do uczniów gimnazjum.
W pracowni biologicznej uczniowe mogą uczestniczyć w zajęciach: “Rośliny od środka” (kl. 4-8 SP, 3 gim.), “Właściwości białek i aminokwasów” (kl. 7-8 SP, 3 gim., ponadgim.) oraz “Izolacja i rozdział elektroforetyczny genomowego DNA” (kl. 7-8 SP, 3 gim., ponadgim.). Podczas laboratorium “Rośliny od środka” uczniowie sprawdzą wygląd, budowę różnych typów komórek i tkanek. Nauczą się obsługi mikroskopu i samodzielnie przygotują preparaty. Zobaczą przekroje łodyg i liści, miękisz i epidermę. Celem zajęć poświęconych białkom i aminokwasom jest poznanie właściwości wybranych organicznych związków chemicznych różnego pochodzenia. – Uczniowie przeprowadzą specyficzne reakcje barwne, które mogą służyć do ich wykrywania i oznaczania. Sprawdzą rozpuszczalność wybranych białek w wodzie i innych roztworach. Odkryją zdolność białek do renaturacji, a ponadto przetestują czynniki wywołujące nieodwracalną denaturację, która czyni białko nieaktywnym biologicznie – tłumaczy Karol Stawski, opiekun pracowni biologicznej. – Ze względu na fakt, że materiał genetyczny jest ukryty głęboko w komórce, podczas zajęć poświęconych DNA, zastosujemy odpowiednią metodę, która doprowadzi do zniszczenia jej struktur z jednoczesną ochroną DNA przed degradacją. W celu rozdziału i wizualizacji uzyskanych cząsteczek przeprowadzimy elektroforezę w żelu agarowym. Technika ta jest powszechna w takich eksperymentach biologii molekularnej, jak sekwencjonowanie, foot-printing, analizy produktów PCR – mówi Karol Stawski.
W pracowni fizycznej przygotowano dwa tematy laboratoriów: “Termiczny szok” (kl. 6-8 SP, 3 gim.) i “Z notatnika doświadczalnika” (kl. 7-8 SP, 3 gim., ponadgim.). Podczas pierwszych zajęć uczestnicy wcielą się w role pracowników Polskiego Instytutu Termodynamiki, których zadaniem będzie zbadanie w jaki sposób ludzki organizm odczuwa temperaturę. A wszystko po to, aby Światowa Agencja Kosmiczna mogła wysłać człowieka na planetę w innym układzie słonecznym. W trakcie dwugodzinnych zajęć “Z notatnika doświadczalnika” uczniowie przeprowadzą doświadczenia, które pomogą im lepiej zrozumieć zagadnienia związane z fizyką dźwięku, optyką geometryczną, prądem elektrycznym i ruchem harmonicznym. Celem zajęć będzie przede wszystkim zapoznanie uczniów z metodologią procesu badawczego. – Zwrócona zostanie również uwaga na rolę modelu fizycznego w naukach przyrodniczych. Uczniowie sprawdzą, jak bardzo różni się model od jego rzeczywistego odpowiednika, a także spróbują znaleźć granice stosowalności różnych modeli fizycznych – wyjaśnia Piotr Zieliński, opiekun pracowni fizycznej.
W ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy znalazła się również tematyczna ścieżka zwiedzania na wystawie “Kalejdoskop”, zwiedzanie interaktywnych wystaw oraz zwiedzanie z przewodnikiem.
Szczegółowe opisy zajęć są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Zwiedzanie wystaw jest dostępne od wtorku do piątku w godz. 9:00-12:00 i 12:00-15:00. Warsztaty odbywają się od wtorku do piątku w godz. 9:00-10:00 i 11:00-12:00. Zajęcia w specjalistycznych pracowniach od wtorku do piątku w godz. 9:00-10:00 i 11:00-12:00 (godzinne pracownie) oraz 9:00-11:00 (pracownie 120-minutowe).
Bilety na zajęcia można kupić w kasach Młyna Wiedzy oraz poprzez elektroniczny system sprzedaży online.
Młyn Wiedzy “Popularyzatorem Nauki 2018”?
7 stycznia 2019 roku dowiemy się, czy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zdobyło tytuł “Popularyzatora Nauki 2018” w najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie, organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis “Nauka w Polsce”.
Ilościowe podsumowanie 2018 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (stan na 27 grudnia 2018 r.):
- 5936 uczestników zajęć w specjalistycznych pracowniach,
- 1050 uczestników zajęć w pracowni multimedialnej,
- 3675 uczestników zajęć dla przedszkoli,
- 4001 uczestników ścieżki tematycznej,
- 6459 uczestników warsztatów,
- 99710 osób, które zwiedziły wystawy,
- 35606 osób, które uczestniczyły w wydarzeniach organizowanych w infrastrukturze CNMW,
- 34500 osób, które uczestniczyły w wydarzeniach organizowanych poza infrastrukturą CNMW,
- 462 zajęć w laboratoriach,
- 100 zajęć w pracowni multimedialnej,
- 197 zajęć dla przedszkolaków,
- 353 terminów ścieżek tematycznych,
- 396 zajęć warsztatowych,
- 909 tur zwiedzania.