05 gru Kongres Dzieci i Młodzieży. Pierwsze takie wydarzenie w Polsce
12 grudnia w Warszawie odbędzie się Kongres Dzieci i Młodzieży. To wydarzenie zapowiadane przez Rzeczniczkę Praw Dziecka, organizowane z udziałem młodych osób i im dedykowane.
Całodzienne wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 10.00 w Golden Tulip Warsaw Centre od początku do końca było konsultowane z młodymi osobami. To dzieci zdecydowały o tym, jakie tematy, dla nich ważne, zostaną poruszone podczas Kongresu. Miały decydujący wpływ na wybór panelistów i innych osób zaproszonych do udziału w dyskusjach. To wynik pracy m.in. Rady Dzieci i Młodzieży oraz młodych ekspertów przy Rzeczniczce Praw Dziecka.
Kongres Dzieci i Młodzieży jest otwarty dla wszystkich młodych osób do 18 roku życia, które chcą w nim wziąć udział.
Pierwszy z paneli poświęcony jest szkole i edukacji. Zaproszeni rozmówcy dyskutować będą o tym, jaka jest lub być powinna szkoła marzeń. Tak, by była miejscem przyjaznym każdemu dziecku, wspierała je na kolejnych etapach edukacyjnej drogi, pomagała w odnajdywaniu talentów, mocnych stron, budowaniu relacji.
Drugi panel dotyczący ścieżki kariery i rozwoju ma być formą wsparcia dla młodego pokolenia tak, by odważnie patrzyło w swoją przyszłość. W myśl zasady, że nawet najdalsza droga zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku, goście tej części wydarzenia podzielą się swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie.
Trzeci panel będzie o wsparciu i szukaniu pomocy. W sytuacji kryzysu zdrowia psychicznego młodych osób, ta wiedza jest kluczowa. Podobnie kluczowe jest budowanie w dzieciach i młodzieży przeświadczenia, że nie są sami ze swoimi problemami. Elementem tego jest wyczulenie na problemy innych osób, także nierzadko tych obok nas. Ta część Kongresu będzie dotyczyła właśnie budowania w młodych osobach siły, świadomości siebie i innych, także w kontekście dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.
Czwarty panel zdominuje hasło: partycypacja. A tematem przewodnim będzie kwestia zaangażowania młodych osób w życie społeczne, obywatelskie. I znów, jak w wędrówce, najważniejszy jest pierwszy kroki w działaniu. Rozmówcy będą zastanawiać się nad tym, czym jest partycypacja i jak zacząć wpływać na swoje otoczenie. Bo budując w młodych osobach poczucie sprawczości, tworzymy podwaliny pod społeczeństwo obywatelskie.
Piąty panel, dotyczący hejtu i zagrożenia w sieci, zostanie poprzedzony prezentacją o sztucznej inteligencji i dezinformacji. Internet jest naturalną przestrzenią odwiedzaną przez młode pokolenie, współtworzoną przez dzieci i młodzież. I to oni coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że obok wielkich możliwości, które dają nowoczesne technologie jest też ryzyko związane z hejtem i formami przemocy w sieci. To temat, na który młode osoby mają szczególnie dużo do powiedzenia, a ich głos w trwającej w kraju dyskusji powinien wybrzmieć głośno.
Po każdym panelu będzie czas na pytania z sali, w której zasiądą przede wszystkim dzieci i młodzież. Wydarzenie uświetni koncert zespołu Spectroom, który specjalnie na tę okazję przygotował nowe rymy.
Wnioski zebrane podczas paneli zostaną następnie przeanalizowane w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka pod kątem konkretnych rozwiązań legislacyjnych.
5 grudnia 2024 r.