Konferencja z okazji 100-lecia urodzin Borysa Malkina

Konferencja z okazji 100-lecia urodzin Borysa Malkina

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza w dniach 23-24 listopada na konferencję z okazji 100-lecia urodzin Borysa Malkina, badacza ludów tubylczych Ameryki Południowej.

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Ratusz Staromiejski, sala kinowa, Rynek Staromiejski 1

Organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Opis i cele konferencji:

W 2017 roku przypada setna rocznica urodzin Borysa Malkina (1917-2009), antropologa, entomologa i podróżnika, który prawie 40 lat swego życia spędził, prowadząc badania terenowe wśród tubylczych ludów Ameryki Południowej, dogłębnie poznając i dokumentując na fotografii  i taśmie filmowej ich życie codzienne oraz obyczaje. Stał się jednocześnie wybitnym kolekcjonerem indiańskich obiektów kultury materialnej, których w trakcie swego niezwykle pracowitego życia zebrał ponad 17 000. Gromadzone z wielką rzetelnością i znawstwem, stały się wartościowym materiałem etnograficznym, trafiając do zbiorów wielu czołowych muzeów w Ameryce Północnej i Południowej oraz Europie (a także w Polsce). Przebadał ponad 40 grup tubylczych zamieszkujących tereny m.in. Brazylii, Kolumbii, Surinamu, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Argentyny i Panamy. Jednocześnie celem jego wypraw było kolekcjonowanie okazów herpetologicznych i entomologicznych dla muzeów i instytucji o profilu przyrodniczym.

W zbiorach polskich: Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz Muzeum Okręgowym w Toruniu, przechowuje się blisko 2000 eksponatów zgromadzonych przez Borysa Malkina.

Przypadający w tym roku jubileusz jest okazją do dyskusji nad charakterem, jakością oraz badaniami kolekcji amerykanistycznych, zarówno etnograficznych, jak i archeologicznych, znajdujących się w polskich muzeach. Cenne będzie również spotkanie i dyskusja osób zajmujących się współcześnie badaniami terenowymi w Ameryce Południowej.

Spotkanie adresowane jest zwłaszcza do muzealników, antropologów kulturowych, archeologów, historyków sztuki, konserwatorów dzieł sztuki i edukatorów.

Magdalena Nierzwicka

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7010520