Koncerty i Radio Jaskółka – nie przestajemy świętować

Pomnik Andrzeja Szwalbego z brązu przed budynkiem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Koncerty i Radio Jaskółka – nie przestajemy świętować

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Andrzeja Szwalbego, Honorowego Obywatela Bydgoszczy, organizatora życia muzycznego nad Brdą. Bydgoski Rok Andrzeja Szwalbego świętujemy m.in. cyklem koncertów fortepianowych oraz specjalną audycją Radiu Kultura.

Rok Andrzeja Szwalbego przyniesie jeszcze kilka muzycznych spotkań w ramach cyklu dziewięciu koncertów na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku. W połowie września (17.09) Miejskie Centrum Kultury zaprasza mieszkańców do Pałacu Nowego w Ostromecku, gdzie o godz.16:00 odbędzie się wyjątkowy recital fortepianowy Michała Gozdka. Tuż po koncercie, o godz. 17:30 swój wykład wygłosi  dr Iwona Jastrzębska – Puzowska pt.,,Ostromecko i Schinkel ”.

Miesiąc później, 15 października odbędzie się recital fortepianowy Witka Janiaka, natomiast 19 listopada Paweł i Wojciech Świeca zapraszają na swój koncert muzyki współczesnej. – Bydgoszcz zawdzięcza Andrzejowi Szwalbe Filharmonię Pomorską, Operę Nova, gmach Biura Wystaw Artystycznych czy Akademię Muzyczną. To dzięki jego planom powstała bydgoska Dzielnica Muzyczna a pałace w Ostromecku i Lubostroniu zaczęły odzyskiwać blask i funkcje kulturotwórcze. W setną rocznicę jego urodzin chcemy ponownie przyjrzeć się i zainspirować bydgoszczanki i bydgoszczan do bliższego poznania dokonań wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej. Ten rok będzie obfitował w wydarzenia kulturalne i edukacyjne a wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w obchody, zapraszam do Miejskiego Centrum Kultury, które koordynuje wydarzenia w ramach Roku Szwalbego – mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

W ramach obchodów Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego, Andrzej Gawroński i Adam Gajewski zapraszają na specjalne audycje radiowe pod nazwą „Radio Jaskółka”. Podczas spotkań rozmawiają z zaproszonymi gośćmi na temat spuścizny Szwalbego, jego życia oraz kultury bydgoskiej, na kształt której miał tak ogromny wpływ. Program emitowany jest w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 19.00 na antenie Radia Kultura.

Informacja: www.bydgoszcz.pl
Fot. www.bydgoszcz.pl

30 sierpnia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165153

Skip to content