Koncert pod Lipą w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce

Kłóbka

Koncert pod Lipą w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce

W sobotę 14 lipca o godzinie 17.30 na tarasie ogrodowym zabytkowego dworu w Kłóbce odbędzie IV spotkanie z cyklu „Wieczór pod lipą”. Tematem przewodnim spotkania będzie Niepodległość. Oprócz krótkiego omówienia niepodległościowych wątków z dziejów Kłóbki, głównym punktem wieczoru będzie koncert „Niepodległa! Muzyka polska na głos, flet i fortepian”.

Wykonawcami koncertu będzie troje młodych muzyków: Joanna Słowińska (mezzosopran), Paulina Słowińska (flet poprzeczny) oraz Maciej Bąk (fortepian). W programie koncertu znajdą się polskie pieśni patriotyczne z różnych okresów – utwory kompozytorów polskich Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, a także popularne pieśni wojskowe. W przypadku złej pogody koncert odbędzie się w drewnianym kościółku, przeniesionym w zeszłym roku z Brzeźna (gmina Lipno) do skansenu w Kłóbce. Bryła kościoła została odtworzona zgodnie z jej wyglądem z lat 1789-1914, a wnętrze stanowią oryginalne eksponaty i przedmioty sakralne z Brzeźna.

W skansenie można zobaczyć, jak wyglądała wieś Kujaw i ziemi dobrzyńskiej przed ponad 100 laty. Są tu stare zagrody z wyposażeniem, kuźnia, remiza, szkoła czy olejarnia. Podczas cyklicznych spotkań „Z życia dawnej wsi” można wziąć udział w ręcznym wyrabianiu masła albo zrobić pranie w balii. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, z tradycyjnymi odmianami kwiatów i ziół oraz poletka uprawne i sady, wśród których żyją zwierzęta domowe i hodowlane. Najbliższy festyn folklorystyczny odbędzie się w pierwszą niedzielę sierpnia.

W sektorze parkowo-dworskim do spacerów zachęcają aleje grabowe, jesionowe, olszowe i „Zielony gabinet” , który stanowi krąg kasztanowców. We dworze Orpiszewskich mieszkała kiedyś Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz wyeksponowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich.

Informacje szczegółowe na stronie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Źródło: http://muzeum.wloclawek.pl/muzea/park-etnograficzny/

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7649183

Skip to content