Komiksowy mural o dojrzewaniu

Toruński artysta Andrzej Poprostu tworzy mural o dojrzewaniu w Centrum Innowacyjnej Edukacji

Komiksowy mural o dojrzewaniu

6 grudnia zostanie otwarte Centrum Innowacyjnej Edukacji. Będzie w nim dostępna wystawa “Ścieżki dorastania”, która jest poświęcona dojrzewaniu. Wyjątkowego charakteru nabiera hol budynku. Powstaje tam komiksowy mural.

Wystawa “Ścieżki dorastania” to ekspozycja adresowana do osób od 13. roku życia. Składa się na nią 31 interaktywnych stanowisk, które zostały podzielone na trzy ścieżki: emocji, społeczno-kulturową oraz dorastania. Pierwsza ze ścieżek wprowadzi odbiorcę w kontekst zagadnień związanych z procesem enkulturacji, czyli ogólnie mówiąc społeczno-kulturowego dorastania jednostki. Dorastanie jest pokazane jako proces samouświadomienia poprzez zrozumienie społecznych wzorców zachowań związanych m.in. z płcią kulturową, zrozumieniem roli, jaką ma budowanie poczucia własnej wartości i wyjątkowości, a także poszukiwaniem sposobów wyrażenia własnej osobowości poprzez twórczość i doświadczenie sztuki. Ścieżka emocji, dzięki stanowiskom, pozwoli nastolatkom na rozpoznanie emocji, właściwe ich nazywanie, wyrażanie i rozładowywanie. Ścieżka dojrzewania jest poświęcona biologicznej sferze życia człowieka. Niektóre eksponaty przynależą do więcej niż jednej ścieżki. Bilet na wystawę można kupić w elektronicznym systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Wyjątkowego charakteru nabiorą ściany w holu budynku. Zadba o to toruński artysta Andrzej Poprostu. – Nowy budynek ma służyć lokalnej społeczności i być przez nią współtworzony. Chcemy, aby Centrum Innowacyjnej Edukacji było miejscem, w którym będziemy prezentowali dorobek toruńskich twórców kultury. Współpraca z Andrzejem Poprostu jest jednym z pierwszych kroków w tym kierunku – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Jestem przekonana, że ten wielkoformatowy projekt zaskoczy naszych gości i na długie lata będzie jednym z charakterystycznych elementów tego miejsca – dodaje.

Andrzej Poprostu to pochodzący z Torunia ilustrator-samouk. Tworzy rysunki, ilustracje, storyboardy, projekty postaci, komiks, wzory na odzież i animacje. Pierwsze szlify w dziedzinie malarstwa wielkoformatowego zdobywał dzięki kontaktom z lokalną sceną graffiti. Swoje wczesne realizacje na ścianach tworzył z nieistniejącą już grupą WYJAZD. Jego prace  – niezależnie od techniki i formatu – wyrażają silną fascynację komiksem, narracją, opowiadaniem historii. Związany jest z toruńską kulturą niezależną, animuje scenę streetart i nadaje muralową estetykę miastu. Na koncie ma ponad sto murali wykonanych w Toruniu, Polsce i za granicą (budynki publiczne, domy prywatne, instytucje,  wnętrza etc). W Toruniu nominowany do Kulturalnych Krawatów, mieczy KTR. Laureat Złotej Karety „Nowości” 2018 w kategorii „kultura”.

Fot. Toruński artysta Andrzej Poprostu tworzy mural o dojrzewaniu w Centrum Innowacyjnej Edukacji

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185674

Skip to content