Kolejna edycja projektu “Mała książka – wielki człowiek”

Kolejna edycja projektu “Mała książka – wielki człowiek”

Instytut Książki logo

W imieniu Instytutu Książki zachęcamy wszystkie biblioteki publiczne z naszego regionu do wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu “Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest szerzenie miłości do książek wśród najmłodszych oraz zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania razem z dzieckiem!

Opis projektu:

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!


Zgłoszenie udziału w projekcie:

Wszystkie biblioteki publiczne zainteresowane wzięciem udziału w projekcie (także te, które brały udział w poprzedniej edycji) proszone są o wypełnienie do 20 czerwca 2020 r. formularza zgłoszeniowego.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy.

Regulamin projektu można pobrać tutaj.

Korzyści z udziału w projekcie:

  • Wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z Biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie.
  • Zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy nierzadko odwiedzają Bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat.
  • Dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów Małym Czytelnikom Bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.

 

Wyprawka Czytelnicza

  • Książka „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat. Szatę graficzną przygotował Mistrz polskiej ilustracji dziecięcej – Józef Wilkoń.
  • Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
  • Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

 

Wspólnie postarajmy się sprawić, aby czytanie książek stało się sposobem wspólnego spędzania czasu przez rodziców i dzieci, a biblioteki stały się miejscem, w którym mały czytelnik po raz pierwszy zetknie się z życiem kulturalnym.

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie!

 

Źródło: instytutksiazki.pl

Grafika: instytutksiazki.pl

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337772

Skip to content