Kolej na Aleksandrów

Kolej na Aleksandrów

„Kolej na Aleksandrów” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Kuźnia Talentów. Peron 9 i ¾” upamiętniający 160-lecie powstania dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim, stanowiącego istotną część kolei warszawsko – bydgoskiej.

Aby uczcić ten jubileusz i przybliżyć w ciekawy sposób historię miasta,  stowarzyszenie w dniu 15 października zorganizowało na terenie dworca rodzinną grę terenową pt. “Z Aleksandrowa Kujawskiego do Pogranicznego 1862-2022”, w której wzięło udział 8 drużyn, identyfikowanych różnymi kolorami koszulek.

Sygnał do rozpoczęcia gry, o godz. 12.00 odgwizdał Tadeusz Adamiec – dawny pracownik kolei, po czym uczestnicy wyposażeni w karty gry i narzędzia przydatne w grze, z peronu 9 3/4 ruszyli do wykonywania otrzymanych zadań:

– odnalezienia kalendarza z 1862 roku, ukrytego gdzieś na terenie przydworcowego parku, pośród kalendarzy z innych lat;

– odgadnięcia 20 profesji kolejarskich, zaprezentowanych w formie archaicznych, zabawnych wierszy – u pary kolejarzy przy wieży ciśnień;

– zbudowania z drewnianych puzzli modelu lokomotywy na polecenie Naczelnika Stasia przy wejściu głównym;

– w miejscu dawnej lokalizacji cerkwi prawosławnej, na polecenie popa Kajetana, wykazanie się wiedzą na temat obrzędów, zwyczajów i przedmiotów sakralnych związanych z religią prawosławną;

– ułożenie puzzli ze starych zdjęć dworców i innej infrastruktury kolei warszawsko – bydgoskiej z obszaru naszego powiatu i odgadnięcie ich lokalizacji, czego życzyła sobie urocza podróżna Basia, oczekująca na pociąg pod opieką pewnej eleganckiej damy;

– w dworcowym bufecie na uczestników czekały konfitury różnych smaków pite zwyczajowo do czaju, których smak należało rozpoznać pod czujnym okiem bufetowej Anieli;

– kelner Leonard oferował dania z karty, do których prawidłowo trzeba było ustalić produkty, aby kucharz – nowicjusz mógł je gościom przyrządzić;

– w restauracji rezydował pewien podróżujący do Ameryki pisarz – noblista, który oczekiwał od graczy znajomości bohaterów swoich książek;

– pewna młoda dama o imieniu Stasia, która namiętnie podróżowała pociągami, postawiła przed zawodnikami zadanie iście matematyczne – należało ustalić, kierując się starymi rozkładami jazdy, czas jej przewidywanej podróży.

Gracze za dobrze rozwiązane zadania otrzymywali punkty w postaci biletów kartonikowych; od ich ilości i szybkości wykonanego zadania, zależało zwycięstwo w grze!

Najlepszą okazała się drużyna w twarzowych, różowych koszulkach, reprezentująca Młodzieżową Radę Miejską Aleksandrowa Kujawskiego.

Zwycięzcy oraz wszyscy pozostali gracze otrzymali dyplomy oraz karty upominkowe do Empiku.

Współorganizatorem przedsięwzięcia była Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej.

Patronat nad wydarzeniem objął Arkadiusz Gralak – Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego oraz Młodzieżowa Rada Miejska Aleksandrowa Kujawskiego.

Patronat Medialny – Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto


Hasło “Kolej na Aleksandrów” zostało wymyślone przez Mateusza Kriegera w ramach konkursu ogłoszonego przez Punkt Promocji i Informacji Turystycznej “STACJA ALEKSANDRÓW”.

#Kolej_na_Aleksandrów #Kolej_na_Aleksandrow


Projekt “Kolej na Aleksandrów” dofinansowany został przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu “NOWEFIO na lata 2021-2030” Edycja 2022.

 

Źródło: aleksandrowkujawski.pl

Fot. Urząd Miejski w Aleksandrowie Kujawskim

25 października 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7341947

Skip to content