„Kokosza, grosz do grosza!”- finał projektu edukacyjnego

„Kokosza, grosz do grosza!”- finał projektu edukacyjnego

 

Nigdy nie jest za wcześnie na naukę o rozporządzaniu pieniędzmi i podstawach ekonomii. Przekonało się o tym kilka tysięcy uczniów szkół podstawowych z całej Polski zgłębiających te zagadnienia pod czujnym okiem sympatycznej kurki, patronki projektu „Kokosza, grosz do grosza!”. Finał organizowanej przez Stowarzyszenie „Anty-Rama” i Narodowy Bank Polski społecznej akcji już 31 października, w Światowy Dzień Oszczędzania.

Zainaugurowany w listopadzie 2018 r. projekt miał na celu wprowadzenie do szkół nauki o finansach, podanej w lekkiej, warsztatowej formule, tak by nie zniechęcić nawet siedmiolatków. Pod kierunkiem nauczycieli uczniowie klas I-VIII rozwiązywali dostosowane do ich wieku matematyczne i logiczne łamigłówki, uczyli się rozważnego gospodarowania nie tylko kieszonkowym, ale też prądem czy jedzeniem, grali w gry, a nawet… projektowali banknoty. – Dobre nawyki wyrobione już w dzieciństwie pozwalają lepiej radzić sobie w dorosłym życiu z oszczędzaniem, zarządzaniem domowym budżetem, a także nieuleganiem pokusom nadmiernej konsumpcji. Co ważne, rozumienie mechanizmów finansowych chroni nas też przed pułapkami w rodzaju Amber Gold czy GetBack – zauważa koordynator akcji Piotr Matryba. – Jak się okazuje, nie jesteśmy w tym przekonaniu odosobnieni, bo zainteresowanie projektem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wzięło w nim udział aż 3419 uczniów z 54 szkół w 13 województwach. Widzimy ogromne zapotrzebowanie na edukację ekonomiczną w Polsce i mamy nadzieję, że uda się ją kontynuować w szerszym zakresie – dodaje.

Przewodniczką po tajnikach oszczędzania była dla dzieci rysunkowa kura – postać zainspirowana starym powiedzeniem „grosz do grosza, a będzie kokosza”. Sympatyczny nielot zbiera fundusze, by zrealizować marzenie o locie w kosmos, a jego zabawną historię dokumentuje towarzyszący akcji film animowany, który można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=M-iGI2HfWmU. Młodzi uczestnicy oprócz inspirującego filmiku na koniec projektu otrzymają wiedzę i praktyczne narzędzia zebrane w publikacji „Przewodnik po oszczędzaniu”.

Przypadający 31 października Światowy Dzień Oszczędzania to idealna data, by podsumować projekt, ale także poddać refleksji stan wiedzy ekonomicznej Polaków. Zgodnie ze statystykami aż 29% rodaków deklaruje, że nie posiada oszczędności, a aż 42% przyznaje, że czasem nie starcza im do pierwszego. – Choć Polacy coraz lepiej radzą sobie z odkładaniem pieniędzy, to wciąż nie potrafimy inwestować naszych funduszy i jesteśmy nieskłonni do podejmowania ryzyka – zwraca uwagę dr Konrad Hennig, ekspert finansowy z Forum Prawo dla Rozwoju #law4growth, które jest partnerem merytorycznym akcji. Stać nas na oszczędzanie, ale trzymamy pieniądze na koncie albo w domu w gotówce, bo brakuje nam świadomości, jak działają poszczególne instrumenty finansowe. Projekt „Kokosza, grosz do grosza!” pomaga tworzyć od najmłodszych lat nowe schematy myślenia, uczy oszczędzania w nieoczywisty sposób i poprzez zabawę, a dzięki temu długofalowo pomaga budować przyszły rynek finansowy.

Organizatorem przedsięwzięcia jest łódzkie Stowarzyszenie „Anty-Rama”, które działalność na rzecz rozwoju gospodarczego, w tym przedsiębiorczości, łączy ze wspomaganiem edukacji i szkolnictwa wyższego oraz upowszechnianiem wiedzy o prawach człowieka i swobodach obywatelskich. Projekt „Kokosza, grosz do grosza!” został zrealizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Kontakt dla mediów:
Piotr Matryba
media@kokosza.org
607 894 484

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6868919