„Kim była Świtezianka?” i Noc Kupały w Muzeum

„Kim była Świtezianka?” i Noc Kupały w Muzeum

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie logo

Noc Kupały…
Ognisko, tańce, tradycyjne pieśni
a na koniec puszczanie wianków!
tak, ale to nie wszystko!

18 czerwca Muzeum Archeologiczne w Biskupinie serdecznie zaprasza na Noc Kupały.

Od godziny 18:00 odbywać się będą inscenizacje w wykonaniu zespołu Teatralnego BaJzel, który w towarzystwie Zespół Muzyki Dawnej Huskarl oraz Piekielnica – zespół śpiewu tradycyjnego, wprowadzi Was w świat wierzeń i obrzędowości ludowej dawnych Słowian.

Kim była Świtezianka?

Na pewno znacie tę postać z twórczości Adama Mickiewicza – Świtezianka to bohaterka jednej z najbardziej znanych jego ballad. Wydarzenie celebrować będzie obchody dwusetnej rocznicy wydania I tomu „Poezyj” jego autorstwa.

Wydarzeniem Kim była Świtezianka? Muzeum Archeologiczne w Biskupinie rozpoczyna zupełnie nowy cykl imprez poświęconych wątkom archeologicznym oraz kulturze słowiańskiej w polskiej literaturze.

Kiedy: 18.06.2022

Start: 18:00 Wioska piastowska

Zakończenie: około godziny 21:00

Dla kogo?

Wielopokoleniowo – nasza impreza przeznaczona jest zarówno dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Jak zawsze postaramy się nie tylko o to byście dobrze się bawili, ale także wynieśli z naszego spotkania dużą dawkę wiedzy i pozytywnych wibracji.

Grupy szkolne – nasze wydarzenie to doskonała okazja do wzięcia udziału w żywej lekcji. Wasi uczniowie w łatwy i przystępny sposób poznają nie tylko świat Słowian, ale i wybrane ballady Adama Mickiewicza.

W programie:

Dudarz – inscenizacja na podstawie ballady “Dudarz”.

Spotkanie z dudziarzem – opowieść o dudach, dudziarzach i instrumentach dawnych.

Świtezianka – inscenizacja na podstawie ballady “Świtezianka”.

Kim była Świtezianka? – wariacja teatralna.

Wykłady – opowieść o dawnych wierzeniach oraz o tym, jakie elementy z tradycji przodków wykorzystywał w swojej twórczości Adam Mickiewicz.

Kupalne Ognisko

Muzyka, śpiew i tańce!

Koncert pieśni tradycyjnych (w tym muzyczna odsłona ballady “Rybka”) i warsztaty tańca

warsztaty wicia wianków

dla najmłodszych zajęcia plastyczne

Na zakończenie wieczoru puszczanie wianków

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

JAK ZAPLANOWAĆ TEN DZIEŃ?

*Co jeszcze?

W dniach 16-19 czerwca w godzinach 10:00-18:00 na terenie Muzeum odbywać się będą liczne pokazy życia codziennego ludności zamieszkującej te tereny przed setkami i tysiącami lat. Dowiecie się, jak wyglądało życie w epoce kamienia, brązu i w czasach pierwszych Piastów.

Wystawy muzealne

„Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice – pawilon wystawienniczy w Osadzie pierwszych rolników” (wystawa czasowa).

„Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” – Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).

„Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa” – Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).

„Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” – Pawilon Muzealny (wystawa stała).

Nie tylko zwiedzanie

Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem. Na tych, którzy lubią piknikować, czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem! Po odpoczynku Muzeum proponuje relaksujący rejs statkiem “Diabeł wenecki”.

Rodzinna gra terenowa

Muzeum przygotowało także nie lada gratkę dla rodzin! Na miejscu dostępna jest gra terenowa – „Poszukiwacze skradzionych skarbów”, która związana jest nierozłącznie z najnowszą wystawą czasową pt. „Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa”. Więcej informacji o grze znajduje się TUTAJ.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W czasie czerwcowego weekendu możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej do nas zadzwonić i dokonać rezerwacji.

Zwiedzanie ze zwierzętami

Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.

Bilety

Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do Muzeum. Warto jednak oszczędzić czasu, kupując je wcześniej na stronie https://www.biskupin.pl/bilety/

15 czerwca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7332661

Skip to content