Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym

W niedzielę, 18 marca w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się tradycyjny kiermasz świąteczny, na który przyjadą twórcy ludowi z różnych regionów Polski, Litwy i Ukrainy. Dzień wcześniej, czyli 17 marca zaplanowano „Sobotę z jajem” – rodzinne warsztaty zdobienia jajek i wyrobu palm z krepy. 

Jak co roku na tydzień przed Niedzielą Palmową do Muzeum Etnograficznego w Toruniu zjadą liczni twórcy ludowi z całej Polski, a także Ukrainy i Litwy. W niedzielę 18 marca od godziny 10.00 do 15.00 na ponad 100 stoiskach prezentować będą własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką.

Na barwnych i bogatych straganach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolskiego), oklejane wycinanką (z Łowickiego), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich. Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno niezwykłe dywany dwuosnowowe przywiezione z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na święcone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu. Jak zwykle Muzeum gości kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą z różnych regionów kraju. Przywiozą m.in. baranki, figurki świętych, piety i drewniane, ręcznie malowane ptaszki.

Kiermasz jest doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków „na zająca”: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek, oryginalnej biżuterii z filcu, lnu i naturalnych surowców. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.  Jak zawsze kiermasz jest doskonałą okazją do osobistych spotkań z twórcami, daje możliwość zakupu przedmiotów wykonanych ręcznie, osadzonych mocno w tradycji polskiej kultury ludowej.

W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00 pracownicy Muzeum oprowadzać będą chętnych po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu). Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł.

Wydarzenie na Facebooku

Więcej informacji: Dział Edukacji MET, tel. 56/ 622 89 43, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7049536