Kiczery. Podróż przez Bieszczady. Spotkanie z Adamem Robińskim

Kiczery. Podróż przez Bieszczady. Spotkanie z Adamem Robińskim

W poniedziałek, 2 listopada, Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na kolejne spotkanie on-line – tym razem z Adamem Robińskim, autorem książki “Kiczery. Podróż przez Bieszczady”. Początek o godz. 18.00. Do zobaczenia na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.

W “Hajstrach” – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.

Adam Robiński (ur. 1982) – dziennikarz, debiutował w “Życiu Warszawy”, związany m.in. z “Rzeczpospolitą” i “National Geographic Polska”, stały współpracownik “Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego książka “Hajstry” zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018. Była także nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Jego druga książka “Kiczery. Podróż przez Bieszczady” zdobyła nagrodę dla Książki Górskiej Roku w kategorii literatura górsko-podróżnicza oraz Grand Prix Festiwalu Literatury Górskiej oraz Nagrodę Publiczności podczas Festiwalu Literatury Górskiej. Otrzymała również nominacje w konkursie Travelery 2019 oraz do nagrody Odkrycie Empiku 2019 w kategorii Literatura oraz do Izabelińskiej Nagrody Roku Planeta Izabelin 2020.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164933

Skip to content