Kamień węgielny pod budowę nowej weterynarii UMK

Kamień węgielny pod budowę nowej weterynarii UMK

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika buduje w Toruniu nowe Centrum Medycyny Weterynaryjnej, w którym znajdą się przestrzenie dedykowane badaniom naukowym i dydaktyce, a także klinika dla zwierząt. Dziś (1 lipca), z udziałem członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

Dwupiętrowy budynek o powierzchni blisko 6,5 tysiąca metrów kwadratowych, który powstaje w zielonej części miasta, przy Szosie Bydgoskiej, ma już fundamenty i będzie gotowy pod koniec przyszłego roku. W części podziemnej znajdą się klinika dla trzody chlewnej i parking; na parterze zaplanowano klinikę dla koni i bydła oraz poczekalnię dla właścicieli zwierząt, na pierwszym piętrze klinikę małych zwierząt z czterema salami operacyjnymi, na drugim segment dydaktyczny i gabinety pracowników naukowych. Zwieńczeniem będzie taras widokowy na dachu. Władze uniwersytetu zapewniają, że będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju.

– Samorząd województwa życzliwie kibicuje rozwojowi największej uczelni regionu, wspierając ją wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jestem przekonany, że weterynaria, cieszący się powodzeniem stosunkowo nowy kierunek studiów uniwersyteckich i badań naukowych w Toruniu, ugruntuje dzięki tej inwestycji swoją pozycję – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Centrum Medycyny Weterynaryjnej (CMW) jako jednostka dydaktyczno-naukowa działa w UMK od trzech lat (obecnie w ramach nowo powołanego Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych). Pierwsza rekrutacja na studia odbyła się na rok akademicki 2018/2019, w ubiegłym roku o jedno miejsce ubiegało się więcej niż 5 osób. Obecnie na pierwszym roku studiuje 45 przyszłych lekarzy weterynarii, na drugim 26. W instytucje Medycyny Weterynaryjnej pracuje 34 nauczycieli akademickich.

Budżet inwestycji przy Szosie Bydgoskiej to 60 milionów złotych (25 mln złotych to grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, reszta środki własne uczelni). Wykonawcą prac budowlanych jest Strabag. Przetarg na dostawę nowoczesnego wyposażenia medycznego zostanie ogłoszony w przyszłym roku. Wśród planowanych zakupów m.in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf, a także stworzony specjalnie dla CMW unikatowy system wewnętrznego transportu zwierząt.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł. Tak będzie wyglądać Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK (źródło: UMK)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie