Jubileusz Szkoły Leśnej w Toruniu

Jubileusz 15-lecia Szkoły Leśnej na Barbarce, fot. Andrzej Goiński

Jubileusz Szkoły Leśnej w Toruniu

Szkoła Leśna na Barbarce w Toruniu świętuje 15-lecie istnienia. Z tej okazji 24 września odbyła się uroczystość jubileuszowa. Gościem wydarzenia był marszałek Piotr Całbecki, który w uznaniu zasług za szczególny wkład w utworzenie i zagospodarowanie Osady Leśnej na Barbarce oraz za działania  na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego, otrzymał medal „Przyjaciel Barbarki”.

W programie uroczystości znalazło się wręczenie czterem innym osobom medali, prezentacja filmu z okazji jubileuszu i koncert Wioletty Markowskiej wraz z zespołem. Wydarzenia jubileuszowe zaplanowano także na najbliższą niedzielę (29 września), a wśród nich piknik rodzinny, bieg przełajowy i marsz nordic walking oraz próba ustanowienia pierwszego rekordu Polski na najwięcej osób przytulających się do drzew jednocześnie.

Szkołę Leśną powołano do życia w 2004 roku, od tego czasu prowadzi ją stowarzyszenie „Tilia”. W latach 2005–2008 modernizowano i zaadaptowano na jej cele istniejącą tu infrastrukturę. Wykonano wówczas m.in. remont leśniczówki i stajni, otwarto budynek noclegowy wraz z salą konferencyjną. W kolejnych latach oddano do użytku m.in. tzw. polanę górną, która jest miejscem organizacji pikników rodzinnych oraz tzw. polanę dolną, na której mogą odbywać się gry zespołowe i przedsięwzięcia plenerowe. Urządzono tu także park linowy.

Szkoła realizuje szereg programów przyrodniczo-edukacyjnych, obejmujących różnorodne akcje i kampanie, warsztaty, szkolenia dla dzieci i osób, wystawy, zajęcia plenerowe, opracowywanie materiałów edukacyjnych i turystycznych, planowanie ścieżek turystyczno-edukacyjnych.

Szkoła Leśna w liczbach:

  • działalność i program jest realizowany w sposób ciągły, przez 365 dni w roku
  • co roku z zajęć i warsztatów korzysta około 10000 osób
  • Osadę Leśną na Barbarce odwiedza około 30000 osób rocznie

 

Więcej informacji na: www.szkola-lesna.torun.pl

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Jubileusz 15-lecia Szkoły Leśnej na Barbarce, fot. Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7025278