Jubileusz Galerii Dziecka

Grupa osób pozuje na tle wystawionych prac plastycznych.

Jubileusz Galerii Dziecka

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu - logo podstawowe bez tła

Od sześciu dekad Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka jest miejscem rozwijania zdolności twórczych, wyobraźni i wrażliwości plastycznej dzieci i młodzieży. Placówka organizuje zajęcia plastyczne, warsztaty, spotkania, wystawy, konkursy, realizuje też  eksperymentalne programy edukacyjne. W ubiegłym roku z oferty tej marszałkowskiej instytucji kultury skorzystało 20 tysięcy osób. W dzisiejszych  (23 maja) uroczystościach jubileuszowych uczestniczy marszałek Piotr Całbecki.

Gala urodzinowa jest okazją do podziękowania twórcom i pracownikom galerii, artystom, pedagogom i współpracownikom. W ramach obchodów jubileuszu w Młynie Kultury w sobotę (25 maja) odbędzie się konferencja naukowo-dydaktyczna na temat pozaszkolnej edukacji artystycznej zorganizowana wspólnie z Katedrą Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obchodom towarzyszą również warsztaty plastyczne, które odbędą się w piątek (24 maja), i Sobotni Poranek Plastyczny (25 maja) oraz wystawy. W Rynku Nowomiejskim obejrzeć można wystawę „Galeria jak się patrzy”, której tytuł nawiązuje do eksperymentu dydaktycznego współzałożyciela galerii prof. Stefana Kościeleckiego. Wystawa w Młynie Kultury jest prezentacją fragmentów wybranych wystaw zorganizowanych przez tę instytucje w latach 2009-2023.

Od 1964 roku Galeria Dziecka mieści się w budynku w Rynku Nowomiejskim. Organizowane w tym miejscu warsztaty i wystawy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Rosnąca liczba uczestników, rozrastająca się kolekcja prac dziecięcych i coraz szersza oferta galerii spowodowały konieczność powiększenia jej przestrzeni. Od 2023 roku instytucja dysponuje nową, dodatkową lokalizacją w Młynie Kultury przy ul. Kościuszki. Obok części ekspozycyjnej i przestrzeni na zbiory prac są tam również pracownie – plastyczna, graficzna i multimedialna.

Zajęcia mają nowatorski charakter i są starannie przygotowywane przez profesjonalny dziewięcioosobowy zespół artystów-pedagogów. Biorą w nich udział dzieci i młodzież od piątego do osiemnastego roku życia. Ofertę uzupełniają Sobotnie Poranki Plastyczne przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które mogą w nich uczestniczyć z rodzicami i dziadkami. W ubiegłym roku we wszystkich pracowniach dydaktycznych zorganizowano 630 zajęć plastycznych, w  których uczestniczyło 9 400 osób.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka realizuje również eksperymentalne zajęcia edukacyjne (dzięki dofinansowaniu samorządu województwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Z tą ofertą placówka dociera do mniejszych ośrodków i do osób z niepełnosprawnościami, a także do dzieci i młodzieży z różnych środowisk społecznych.

Znakiem firmowym instytucji są międzynarodowe konkursy plastyczne, na które nadsyłane są prace ze wszystkich kontynentów. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży organizowane jest od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na dwudziestą trzecią edycję biennale (w 2023 r.) nadesłano 5 tysięcy prac z 30 krajów. Konkursowi i wystawie towarzyszą również warsztaty. W tym roku galeria organizuje 22. Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Głównym celem organizowanego co dwa lata konkursu jest zainteresowanie najmłodszych przyrodą i ochroną środowiska. Do Torunia spływają prace ukazujące wrażliwość i wyobraźnię młodych twórców.

Znajdująca się w archiwach Galerii Dziecka największa w Europie kolekcja dziecięcej twórczości liczy pół miliona prac z ponad stu krajów. Bogate zbiory pozwalają na organizację wystaw czasowych, na których prezentowane są najciekawsze przykłady plastyki dziecięcej. W ubiegłym roku (2023) dwadzieścia dwie wystawy czasowe obejrzało 12 tysięcy osób. Prezentacji i odpowiedniemu przechowywaniu prac służą nowe pomieszczenia w Młynie Kultury.

 

Galeria Dziecka w 2023 roku w liczbach:

  • dwie lokalizacje
  • 630 zajęć
  • 9 400 uczestników warsztatów
  • 22 wystawy czasowe
  • 12 000 widzów
  • 500 000 prac w zbiorach

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego,  fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

23 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7162048

Skip to content