14 kwi “Jestem od uczenia, brak mi imienia” – wyjątkowy konkurs dla najmłodszych
Sowa (nie tylko) mądra głowa
Trwa wyjątkowy konkurs
W mitologii greckiej była świętym ptakiem Ateny – bogini mądrości i sztuki. Starożytni Grecy wierzyli, że gniazda pójdziek (tamtejszych sów) gwarantują im przychylność bogini. Ówcześni mieszkańcy cenili sowy tak bardzo, że ich wizerunek wybijano na drachmach, a Owidiusz przywoływał je w poemacie „Metamorfozy”. Sowy fascynowały ludzi od najdawniejszych czasów: ich przenikliwe spojrzenie, duża głowa, charakterystyczne „uszy” i majestatyczne skrzydła rozpostarte w locie znajdujemy w sztuce, literaturze czy fotografii. Ten boski ptak od stuleci uchodzi za symbol mądrości i wiedzy, dlatego stał się również patronem innowacyjnej platformy Szkolnego Centrum Recyklingu.
Widzę Cię..
Nowoczesna platforma edukacyjna założona przez Fundację Odzyskaj Środowisko stawia sobie za cel szerzenie wiedzy na temat ekologii tak, by wyjść poza utarte schematy. Wśród materiałów poświęconych m.in. zagadnieniom recyklingu znajdują się bajki, opowiadania, krzyżówki, artykuły, wywiady, scenariusze zajęć. Uczniowie mają okazję poznać krnąbrną Księżniczkę, sędziwego Strażnika Wehikułu Czasu oraz zrozumieć język pszczół krainek. A nad wszystkim bacznie czuwa sowa, przed którą nic się nie ukryje: nawet to, co dzieje się za jej plecami! Te wyjątkowe ptaki potrafią obracać swoje głowy aż o 270 stopni!
i słyszę
Sowy to zwierzęta nocne, które doskonale widzą w ciemności. Tą wyjątkową zdolność zawdzięczają specyficznej budowie oka, które złożone jest głównie z pręcików. Chociaż obraz jest biało-czarny, to sowy doskonale radzą sobie np. z polowaniem. Ale sokoli wzrok to nie jedyny ich atut. Puchacze mogą pochwalić się także perfekcyjnym słuchem chociaż nie mają ucha zewnętrznego. „Uszy” które wyróżniają np. uszatkę to jedynie charakterystyczny układ piór. Do nadzwyczajnych umiejętności tych ptaków należy zaliczyć także bezszelestny lot. Dzięki specjalnemu meszkowi, który pokrywa ich pióra potrafią poruszać się prawie bez żadnego dźwięku.
Nazywam się…
Nic dziwnego, że sowa stała się patronką Szkolnego Centrum Recyklingu. Mądra głowa o wyjątkowych zdolnościach i umiejętnościach zaprasza do świata, w którym nauka jest przygodą, a zdobywanie wiedzy podróżą. Sowa zachęca do zadawania pytań przyjacielsko potakując głową w miejscu innym od wszystkich. Brakuje tylko jednego! Imienia dla głównej bohaterki.
W ramach trwającego do 25 kwietnia konkursu na profilu FB Szkolnego Centrum Recyklingu oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych mogą zgłaszać własne propozycje imienia dla sowy. Zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci karty podarunkowej na kwotę 500 zł.
Szczegóły konkursu TUTAJ
14 kwietnia 2021 r.